Opulentní štědrovečerní hostina u Zdeňka Hřiba rozhodně není pro lidi v dietě. Celkem 6 chodů, které dají žaludku zabrat

Zdeněk Hřib s manželkou
Zdeněk Hřib s manželkou
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2022

Na Staroměstském náměstí v Praze v pátek rozdával dosluhující primátor Zdeněk Hřib (41) 3000 porcí vánoční rybí polévky. Mezi zájemci byli Češi a turisté, kteří přišli do centra metropole užít si předvánoční atmosféru, i lidé bez domova. Na Štědrý den na zkušeného politika čeká ale mnohem »nabušenější« hostina, která je částečně vánoční klasikou, ale objevují se v ní nezvyklé chody. Pro ŽivotvČesku.cz se stále šéf Prahy pochlubil, na čem si doma pochutnává v rámci štědrovečerní hostiny.

Tradiční rozlévání vánoční polévky primátorem se do Prahy vrátilo po dvouleté koronavirové pauze. Kromě primátora se akce zúčastnili představitelé dalších stran pražského zastupitelstva. Dříve se tato tradiční akce pořádala 24. prosince. Na Štědrý den však někteří lidé drží půst, proto vedení města rozlévání polévky přesunulo na 23. prosince, aby si i oni mohli pokrm užít, uvedl Hřib.

Pokud jde o menu, které se podává u primátora na Štědrý den v rodinném kruhu, tak rozhodně nejde o nic, co s nadsázkou řečeno doporučují dietologové lidem do jídelníčku.

"Máme velmi opulentní večeři. Začíná se štamprlí slivovice, potom následuje vánoční oplatka a med, to obecně je zvyk na Moravě, kde žijí moji rodiče. Dále pokračujeme nakládanou rybou s chlebem jakožto předkrmem. Dalšími chody večeře jsou dvě polévky – ta první je houbová, jako druhá se podává rybí," prozradil průběh štědrovečerní večeře Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz s tím, že to není všechno.

"Držíme samozřejmě i tradici kapra s bramborovým salátem a vše zakončíme dezertem, většinou je to nějaká zmrzlina," zdůraznil pražský primátor pro ŽivotvČesku.cz a dále upřesnil, že kdo se z rodiny následně dokáže alespoň od stolu odkutálet, najde pod nazdobeným stromkem dárek.

Ke svátkům patří nejen skvělé jídlo, ale i koledy. A i jejich tradici dosluhující šéf hlavního města ctí a jsou nedílnou součástí Vánoc. "Koledy jedou z gramofonu po celý den a ke štědrovečerní večeři patří Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.