Orlický vrah Ludvík Černý chce na svobodu. Čistotný chlap s uklizenou celou, zavzpomínal na zabijáka Jiří Kajínek
Seriál České televize Devadesátky hned v první díle divákům představil také osobu Ludvíka Černého, kterého hraje Matouš Ruml (36). Ludvík Černý (56) patří mezi tzv. orlické vrahy a odpykává si doživotní trest. Pro ŽivotvČesku.cz o něm promluvil omilostněný Jiří Kajínek (61). Ten při svém slavném útěku z vězení se v roce 2000 ukrýval u Černého manželky Marie.
Pane Kajínku, sledujte seriál Devadesátky?
Nesleduji a zatím se na to nechystám.
Matouš Ruml v něm hraje vraha Ludvíka Černého. Tedy muže, který si změnil jméno na Zámečník a odpykává si doživotní trest za tzv. orlické vraždy. O něm se říká, že se choval jako psychopat, že zabíjení mu dělalo radost, ale že byl také dobrým manželem a staral se o rodinu. Jak osobu Ludvíka Černého vnímáte vy?
Je pravda, že zachránil život své manželce. Ona měla rakovinu a musí se mu nechat, že ji opravdu pomohl. Jaký vztah má k dítěti, to posoudit nemohu, ono se narodilo, bylo na světě pár měsíců a on šel do vězení. Pravda je ale taková, že pro svou manželku vždy udělal maximum.
Říká se o něm, že zabíjení mu dělalo potěšení, proto dostal přezdívku Pacient...
Ono se toho říká moc, to jsou řeči lidí, kteří mají potřebu něco říkat, ale ve skutečnosti nic neví. O Ivanu Roubalovi (český sériový vrah, který byl odsouzen za pět vražd, pozn. red.) se třeba říká, že oběti dával prasatům. Jsou to všechno lži a výmysly. Informace o prasatech údajně pochází od jeho syna, který to měl údajně někde říct. Nic takového ale není nikde zadokumentováno, navíc Roubalův syn pak vyvrátil, že by něco takového říkal. Neexistuje žádný důkaz, prozkoumali jeho statek Pohádku a nikdy se tam žádný zbytek po lidském organismu nenašel. Přesto to řada novinářů pořád opakuje, to jsou takové věci, které se hodí psát, protože to řadu lidí přitahuje. Ono se říká plno věcí, ale pak záleží, co je z toho pravda. A že byl Černý psychopat? Když se podíváte kolem sebe, tak máte psychopatů všude tisíce.
Já se vás chtěl zeptat, jaký Ludvík Černý byl, jak se ve vězení choval, jak se vězni chovali k němu...
Já chci hlavně říct, že často vidím, že o vězení vypráví někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Filmaři točí filmy o vězení, ale také tomu nerozumí, místo toho, aby se poradili s někým, kdo to opravdu prožil, tak si vymýšlí nějaké historky, aby to bylo atraktivní. Ve vězení je to prostě jinak a ta zkušenost je nepřenosná, kdo tam nebyl, tak to nikdy nepochopí. Přijdete tam a obklopí vás horda debílků, idiotů, vymaštěných feťáků... Mezi nimi je pár normálních lidí, kteří by tam ani být možná nemuseli, ale většinu tvoří horda primitivů, se kterými se v normální světě nepotkáte. Tam jich je ale velká banda a všichni se tváří, že za mřížemi jsme si všichni rovni. Takhle to ve vězení začíná a až pak si vytvoříte nějaké vazby. Nešťastní jsou lidé, kteří přichází z normálních poměrů a myslí si, že je normální chovat se normálně. Udělají chybu a kluk z Moravy třeba řekne, že doma mají vinici... Okamžitě se na něj přisají mraky příživníků a začnou ho vydírat, ať sežene peníze, že jim musí dát balík, že musí sehnat kafe a tabák, začnou ho psychicky a fyzicky terorizovat. Další problém je v tom, že i v tom vězení se každý snaží tvářit, že je lepším člověkem, než opravdu je. I ve vězení chce každý urvat výhodu a dělá se lepším, než je. Někdo tvrdí, že je jen zloděj a ten druhý je vrah. Ale vrah mu řekne, já našel manželku v posteli s jiným, ruplo mi v hlavě a zabil jsem ho, jaký já jsem vrah, ty jsi kradl s rozmyslem. Každý si to tam dělá podle toho, jak se mu to hodí do krámu.
Jak tohle Černý snášel? Nebo na něj vězni koukali jinak a měl nějaké výsady?
Vy se mě ptáte, zda Ludvík Černý měl ve vězení problémy, nebo nějaký jiný režim. Dnes je to tak, že tam problémy skoro nikdo nemá, proč by je měl mít on? Nějak tam musí vyjít s ostatními a oni s ním. Já často dostávám dotaz, jak jsem se mohl bavit s Ivanem Roubalem nebo s Černým, vždyť jsou to zrůdy. Musíte mě ale pochopit, že já se Ludvíka Černého nezastávám. Zase někdo bude tvrdit, že jsem se zastal Černého a že se zastávám Roubala, když mu říkám Váňo. Proč bych mu tak neříkal? Společnost mě odsoudila za něco, co jsem neudělal, dostal jsem doživotí a převychovávali mě tím, že mě strčili mezi největší zrůdy této země a nutili mě, ať s nimi jsem. Já byl zavřený 24 hodin na samotce a jednou za den jsem šel na hodinu ven, kde jsem se mohl s těmi lidmi potkat a bavit. S kým jsem se tam měl bavit? Nebo jsem měl úplně přestat komunikovat? Představy lidí jsou scestné, lidé mluví o vězení, ale vůbec tomu nerozumí. Takže jsem se bavil s Roubalem i Černým, to jsem měl celou dobu jen mlčet?
Ludvík Černý požádal o podmínečné propuštění, ale to mu bylo zamítnuto...
Všichni říkají, že jsou nevinní. Já od začátku říkám, jak to v mém případě bylo, že jsem nestřílel, ani tehdy v Plzni nebyl. Samozřejmě že ve vězení mají všichni tendenci se tvářit, že jsou nevinní. To mi tvrdil i Ludvík Černý, vyprávěl mi, že nikoho nezabil, že vraždil Werner (šéf orlických vrahů Karel Kopáč před svou sebevraždou napsal dopis, ve kterém uvedl, že vraždy vykonal Lumír Werner pozn. red.), že to potvrdil i Kopáč. Celé dlouhé roky mi toto tvrdil, po osmnácti letech ve vězení najednou Ludvík Černý začal připouštět, že to bylo jinak.
To je zvláštní...
To není zvláštní. Protože ho tlačí ke zdi a říkají mu, že nemůže být podmínečně propuštěn, pokud nepřizná svou vinu a neprokáže snahu o polepšení. Je to závislé na tom, že vězeň musí dosáhnout stupeň první diferenciace. To znamená, že je slušný, nemá problémy, snaží se o polepšení. Pak soud rozhoduje o podmínečném propuštění a vězeň musí být v první diferenciaci. Vězeňská služba ale řekne, že nedá první diferenciaci, protože jste neprojevil touhu po polepšení a nepřiznal jste se, že jste pachatel. Teď si vezměte, že jste fakt nevinný, ale abyste se dostal na první diferenciaci, musíte přiznat vinu. Černému se blížila dvacetiletá lhůta a mohl podat žádost o podmínečné propuštění, ale musel mít tu první diferenciaci, to je pak člověk schopný říct cokoliv. S největší pravděpodobností je vrah, ale podívejte se na ty mechanismy, jak se na člověka tlačí. On mi 18 let tvrdí, že je nevinný a teď najednou přizná, že by to mohlo být jinak. Ještě řeknu, a to nijak nesouvisí s tím, co mluví a zda to udělal či neudělal, ale Černý byl naprosto sociálně zdatný čistotný člověk, umýval se, měl čisto v cele, na rozdíl od některých, kteří se tváří, že jsou doktoři a inženýři, ale pak když to člověk vidí, tak by se z nich pozvracel.
Orličtí vrazi
Skupinu vedl bývalý člen Útvaru rychlého nasazení Karel Kopáč. Vrazi v letech 1991 až 1993 zavraždili pět lidí, vesměs podnikatelů, za účelem peněžního zisku, jejich těla zavařili do sudů a házeli do Orlické přehrady. Vykonavatelem vražd byl Ludvík Černý, který měl kvůli dětskému výrazu v obličeji přezdívku Mimísek. Kvůli tomu, jak se u vražd choval, mu Kopáč vymyslel přezdívku Pacient. Černý (dnes používá jméno Zámečník) v roce 2017 požádal o podmínečné propuštění, to mu bylo zamítnuto. Psychoterapeutka nedošla k závěru, že u vraha proběhla resocializace. Ludvík Černý je poslední z orlických vrahů, který zůstává za mřížemi. Mozek gangu Karel Kopáč měl strávit ve vězení 21 let. V dubnu 2004 však spáchal v kuřimské věznici sebevraždu. Vladimír Kuna byl odsouzen na 25 let vězení. Odseděl si dvě třetiny trestu. Podmíněně propuštěn byl v červnu 2013. Na svobodě je i Petr Chodounský a Kopáčova sestra Irena Meierová, kterou soud potrestal v roce 1997 desetiletým vězením.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.