Ošklivku Katku by v této krasavici dnes poznal málokdo. Z Kateřiny Janečkové je pohledná maminka, dceru si musela vybojovat

Herečka Kateřina Janečková s partnerem
Herečka Kateřina Janečková s partnerem
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Na seriál Ošklivka Katka, vyprávějící příběh jakési moderní Popelky ze Žižkova, která nakonec najde své štěstí, si televizní diváci pamatují dodnes, stejně jako na hlavní protagonistku s děsivými brýlemi a rovnátky. Od jeho premiéry uběhlo 14 let a Kateřinu Janečkovou (38), která se rolí v romantickém seriálu proslavila, by dnes nejspíš poznal málokdo. "Byla to příležitost zahrát si první komickou roli, moc mě to bavilo," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz herečka.

První díl seriálu Ošklivka Katka viděli diváci v březnu roku 2008. Hlavní postavu v něm ztvárnila tehdy čtyřiadvacetiletá herečka Kateřina Janečková, pro kterou to byla první velká role před kamerou a také příležitost vyzkoušet si komediální polohu. Do té doby se totiž věnovala především divadlu, kde hrála zpravidla vážné role.

V posledních letech se pak objevila třeba ve filmu Národní třída, který jí přinesl dokonce nominaci na Českého lva, spíše se ale věnuje vedení hereckých kurzů a také mateřství, které je pro ni nyní na prvním místě.

"Mateřství jsem úplně oddaná. Musím zaťukat, že jsem naštěstí neměla žádné poporodní deprese a na miminko jsem se těšila. Moc jsem si ho přála, takže to byl v podstatě sen, i když už jsem v 38 letech taková starší matka. Tím, že byla epidemie koronaviru a nemohla jsem pracovat, přišel naopak čas a klid být doma a sledovat, jak mi roste bříško. Jsem spokojená a teď žiju jenom svou dcerou, která se jmenuje Amélie. Je napůl Francouzka a napůl Češka. Její táta je Francouz, který má maminku Češku, takže umí česky i francouzsky. Nechtěl typické české jméno, protože Amélie bude mít dvojí občanství," svěřila se pro ŽivotvČesku.cz herečka, která se nijak netají tím, že po dítěti dlouhou dobu toužila.

Pro iDNES.cz Kateřina Janečková přiznala, že cesta k vlastnímu dítěti pro ni byla náročnější, než pro jiné ženy. Vytoužená Amélie (1) se zdařila až na třetí pokus, dvakrát předtím o nenarozeného potomka přišla. V jejím případě byla příčina naštěstí řešitelná. Za pomoci lékaře totiž zjistila, že jí v donošení miminka brání špatně srostlá zlomenina kostrče. Po jejím napravení už nic nestálo v cestě, aby se zakrátko mohla těšit z narození dcery.

Přestože by dnes v Kateřině Janečkové obrýlenou vyplašenou dívku z televizního seriálu hledal málokdo, ona sama na natáčení v dobrém vzpomíná. "Byla to pro mě první velká zkušenost. Vzpomínám na to ráda, i když to byl velký zápřah. Točila jsem v podstatě 20 dní do měsíce od rána do večera a musela jsem se učit velké množství textů. Bylo to náročné. Večer jsem přišla domů a učila jsem se ještě třeba 20 stran textu na další den. Ale na druhou stranu to pro mě byla příležitost zahrát si první komickou roli a moc mě bavilo, že jsem si vyzkoušela pro mě novou polohu. Postava Katky mi byla dost blízká i díky tomu, že to bylo v nadsázce a komediální rovině, hodně mě to bavilo. Do té doby jsem hrála vážné role a netušila jsem, že mám v sobě komediální potenciál. Měla jsem ji opravdu ráda," podělila se s redakcí ŽivotvČesku.cz o zážitky z natáčení.

O seriálu Ošklivka Katka:

• Televizní diváci ho mohli poprvé zhlédnout 3. března 2008. Poslední epizoda byla odvysílána 20. dubna 2009.
• Ošklivka Katka se dočkala 73 dílů, z nichž každý trval průměrně 50 minut.
• Hlavní znělku k seriálu – píseň Jaký to je nazpívala zpěvačka Ewa Farna (28) a autorsky je pod ní podepsán uznávaný hudební skladatel Ondřej Soukup (71).
• Seriálovým partnerem Kateřiny Janečkové byl herec a gastronomický odborník Lukáš Hejlík (42).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.