Reklama:

Oslabení mutace viru se blíží: Změna by měla přijít zhruba za 10 týdnů, predikuje evoluční biolog

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2021

Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností bude časem převládat po celém světě. Postupně se do popředí oproti stávajícímu kmenu dostává i v Česku, kde podle ministra zdravotnictví už nezabírají opatření. Navíc o půlnoci v neděli skončí nouzový stav, který v souvislosti s epidemií může zamíchat kartami. Ve společnosti se ale nejvíce řeší otázka, kdy vir začne slábnout. "Teprve až opravdu vypukne jaro, tak se začnou vracet méně infekční a doufejme i méně virulentní viry," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reklama:

Vláda nutnost prodloužení nouzového stavu odůvodňovala zejména epidemickou situací. V nejbližších dnech a týdnech lze podle vládního materiálu nadále očekávat vysoké denní počty nových případů, výrazné zlepšení čekat nelze. Souvisí to i s šířením takzvané britské mutace koronaviru.

Reklama:

V boji proti viru má pomoci především vakcinace. Postup očkování podobně jako v dalších evropských zemích zpomaluje nedostatek vakcín.

Další významnou pomocí v boji s virem je jednoznačně počasí. "První paprsky nás nezachrání. Teprve až opravdu vypukne jaro, poklesne infekčnost viru a také se začnou vracet méně infekční a doufejme i jeho méně virulentní linie. Každý stupeň, o který se teplota zvedne, znamená, že zhruba o 3 procenta by měla klesnout nakažlivost viru, a tedy i reprodukční číslo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že v současnosti mohou být dobrou pomůckou k ochraně respirátory.

"Teplota, při které vir už nemá tak silnou infekčnost, by mohla být třeba okolo 20 stupňů Celsia. Tedy někdy konec dubna. Silnější ultrafialové záření působící na vir a umožňovat nám syntetizovat vitamín D začíná nejdříve v květnu. Vir se šíří méně, protože se více větrá v místnostech a lidé se více pohybují venku než v zimním období," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr termín, kdy by epidemie v Česku měla začít významněji brzdit.

Na světě se zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské mutace jsou ve »hře« i jihoafrická a brazilská. Všechny jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh covidu-19, ale zatím není jasné.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: