Oslovme Zemanovy voliče a do sněmovny se dostaneme, říká Škromach a zhodnotil lídra Jana Hamáčka

Miloš Zeman a Zdeněk Škromach na sjezdu ČSSD
Miloš Zeman a Zdeněk Škromach na sjezdu ČSSD
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2021

Bývalý ministr práce a sociálních věcí a pamětník zlatých časů ČSSD Zdeněk Škromach (64) je přesvědčen, že Jan Hamáček (42) dokáže v podzimních volbách dostat stranu do sněmovny. Klíč vidí v tom, aby strana oslovila ty voliče, kteří důvěřují prezidentovi. "Musíme si uvědomit, že i v Praze získal Miloš Zeman při prezidentské volbě 30 procent, takže tuto skupinu voličů musíme oslovit," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v minulosti zastával posty 1. místopředsedy vlády.

Během víkendového sjezdu ČSSD bylo vidět, že strana není zcela jednotná. »Tradiční« křídlo inklinující z části k myšlenkovému odkazu Miloše Zemana nakonec převážilo nad »progresivistickým« a »probruselským« proudem, který na sjezdu reprezentoval Tomáš Petříček, který ještě o víkendu zastával post ministra zahraničí.

Staronovým lídrem ČSSD byl zvolen Jan Hamáček a ihned po víkendu oznámil, že Petříček na ministerstvu zahraničí skončí. Zdeněk Škromach v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že je nutné, aby se strana sjednotila a aby se do práce na volební kampani zapojil i muž, který prohrál - tedy Tomáš Petříček.

"Po sjezdu je třeba se sjednotit a zapomenout na »okopané« kotníky. Je třeba občanům nabídnout volební program a zaměřit se na voličské skupiny, které sociální demokracie ztratila - tedy skupiny, které přešly k hnutí ANO či k SPD. Z velké části je to voličská skupina, která v prezidentských volbách volila Miloše Zemana, jedná se významnou množinu 3,5 milionů voličů. Musíme si uvědomit, že i v Praze získal Miloš Zeman 30 procent, takže tuto skupinu musíme oslovit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Škromach, který je přesvědčen, že Jan Hamáček prokáže, že je skutečným lídrem.

"Myslím si, že nikoho lepšího nyní sociální demokracie nemá. Je možné, že časem vyroste někdo další, ale dnes je tím nejlepším lídrem Honza Hamáček. Jeho volební zisk na sjezdu je jednoznačný a kolega Petříček by to měl reflektovat a pozitivně se zapojit do volební kampaně a přestat řešit spory, které tady byly. Již jsem dříve říkal, že personální věci se měly odložit až na podzim, stávajícímu vedení se měl nyní prodloužit mandát, teď by se měly řešit hlavně volby a volební program. Já věřím, že odhodlání nového vedení strany je jednoznačné a že Honza Hamáček poroste spolu s úkoly, které ho čekají," uvedl k zákulisním třenicím Zdeněk Škromach, který si uvědomuje, že strana na tom není půl roku před sněmovními volbami dobře. Jan Hamáček ale prý ještě neřekl poslední slovo a Zdeněk Škromach je přesvědčen, že strana může jít nahoru. Podle posledního průzkumu agentury Kantar by se ČSSD se ziskem 3 procenta hlasů do sněmovny nepodívala.

"Hnutí ANO a Andreje Babiše do vlády kdysi přivedl Bohuslav Sobotka, to je ale historie. Příběh se odehrával tak, že po Sobotkově špatném volebním výsledku 7 procent sociální demokracie moc na výběr neměla. Měla před sebou dvě špatné varianty a vybrala si tu vládní. Myslím si, že naši ministři dokážou oslovovat lidi a prosazovat program. Pokud z toho vyjdeme a dokážeme občanům vysvětlit, že volební program plníme výrazně více, než odpovídá volební podpoře sedmi procent, tak je možná přesvědčíme k tomu, aby volební podpora vzrostla. Potenciál, který dnes existuje, tedy 10 až 15 procent, není podle mě nereálný. Je reálný za podmínky, že se sociální demokracie dokáže sjednotit a prodat pozitiva a věci, které ve vládě dokázala prosadit," dodal pro ŽivotvČesku.cz politik, který pamatuje doby, kdy se preference kolem dvaceti procent považovaly za katastrofální.

V případě, že sociální demokraté překonají svou stagnaci na hranici pěti procent, které ji...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu