Ostrá slova: Slávista dostal tvrdý trest za rasismus. Z kriminálníka se dělá mučedník, zuří český fotbalista

Utkání Glasgow Rangers versus Slavia Praha
Utkání Glasgow Rangers versus Slavia Praha
Foto: Profimedia.cz

Organizace UEFA vynesla verdikt ohledně vypjatého utkání Slavie Praha v Glasgow. Obránce Ondřej Kúdela dostal za rasistickou poznámku trest na deset utkání. Hráči skotského týmu za fyzické napadení mají menší tresty. "Ten trest je úplně šílený a nerozumím tomu. Tohle celé dopadne špatně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz fotbalista Martin Fenin (33).

Slovo je horší než fyzické napadení. Tímto pravidlem se řídila UEFA a vynesla tresty. Ondřej Kúdela si za rasistické poznámky vůči Glenu Kamarovi nezahraje 10 zápasů a přijde o účast na EURU. Glen Kamara si za napadení slávistického hráče po zápase v útrobách stadionu nezahraje tři utkání. Kemar Roofe za brutální faul na brankáře Ondřeje Koláře pak dostal stopku na 4 zápasy.

"UEFA potrestala hráče Slavie, pana Ondřeje Kúdelu, trestem na deset zápasů v soutěžích UEFA včetně reprezentačních za jeho rasistické chování," stojí v zdůvodnění verdiktu. Není jasné, jak UEFA zjistila, co přesně Ondřej Kúdela šeptal Kamarovi do ucha. Podle televizních záznamů nešlo zjistit, co přesně hráč Slavie Praha pronesl, protože si zakryl pusu rukou.

Rozhodnutí, které UEFA vydala, zvedlo ze židle celou fotbalovou veřejnost. V České republice nikdo nečekal, že údajný rasismus bude organizace trestat více než fyzické napadení.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o vyjádření bývalé fotbalisty Ladislava Vízka a Martina Fenina. Prvně jmenovaný vzkázal, že hraje karty a že k tématu se vyjádří večer, až bude mít v sobě méně emocí. Martin Fenin se vyjádřil hned s tím, že bude mluvit otevřeně a je mu jedno, co si o něm lidé pomyslí.

"Ten trest je úplně šílený a nerozumím tomu. Tady už nejde jen o nějaký verdikt organizace UEFA. Já možná budu vypadat jako rasista, tak ať tak vypadám, po dnešku je to už asi jedno. Na Západě se furt řeší smrt George Floyda (Afroameričan, který zemřel při policejním zákroku, pozn. red.), ale že byl desetkrát ve vězení, se neřeší. Tohle dopadne špatně. Slyšel někdo Kúdelu? Neslyšel. Tohle už není o fotbale a nebo o českém národě. Floyd byl zfetovaný, chtěl řídit a dělá se z něj mučedník... Takhle to celé začalo. Dobře, tak ať si to takhle řeší v USA, když chtějí, ale do Evropy toto netahat. Teď bude nějaký tým prohrávat pět minut před koncem 0:3 a tak půjdou a řeknou, že tam zaslechli rasistickou hlášku... Normálně si přeji, aby se toto začalo dít, ať každý vidí, kam to vede," řekl pro ŽivotvČesku.cz naštvaným hlasem bývalý hráč Slavie Praha.

Sparta Praha nedokázala odvěkého rivala porazit ve 14 utkání po sobě. Letos má tým z Letné...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.