Ostuda to je, ale ne pro ČR, říká poradce prezidenta pro mezinárodní vztahy Petr Kolář ohledně vystavené "nigerijské stopky" Fialovi
Komentář: »Jedem do Afriky, nejedem do Nigérie, jedem na hostinu, špatně to nedopadne« – tak by mohla znít přetextovaná skladba slavného Yo Yo Bandu Richarda Tesaříka v kontextu událostí, kdy Nigérie v pondělí na poslední chvíli oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program včetně podnikatelského fóra v rámci africké mise premiéra Petra Fialy. Obecně se objevují titulky o tom, že jde o »nigerijskou facku české diplomacii«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila muže zkušeného, bývalého diplomata a v současnosti poradce hlavy státu v oblasti mezinárodních vztahů Petra Koláře, který nenalezl v neblahé situaci skutečnost, která by pro českou diplomacii znamenala »debakl«.
Český premiér Petr Fiala dnes zahájí návštěvu Ghany, která bude třetí zastávkou na jeho cestě po subsaharské Africe. Do ghanského hlavního města Akkry vyrazí dopoledne z keňské metropole Nairobi. Původně měl předseda vlády, kterého na cestě doprovází početná podnikatelská delegace, strávit dnešní den v Nigérii, k čemuž ale nedošlo.
"Pro českou diplomacii to ostuda není. Pokud je to ostuda, tak pro někoho jiného, pro českou diplomacii nikoliv," řekl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz významný demokrat Petr Kolář, který v roli velvyslance působil ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku.
Kolář, který je jednoznačně znalý diplomatických protokolů a kruhů, situaci vnímá s nadhledem, nepopřel však, že podpora ČR směrem k Izraeli svou roli sehrát mohla. Je tak logické, že v některých očích ČR ztratila na popularitě, ale už z logiky věci je naprosto nepřípustné přijmout teroristický čin, kdy Hamás 7. října barbarsky zaútočil na civilisty v izraelském teritoriu. Cesta Fialy je sice ambiciózní, podle poradce prezidenta je možné, že zkrátka hostitelská země nemůže poskytnout plné bezpečnostní záruky, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
"Je to diplomaticky, řekněme, neobvyklé, můžeme smýšlet i nad označením »urážející«. Na druhou stranu je politika věc, která samozřejmě ovlivňuje to, jak na nás ostatní státy nazírají. My jako země, která se jednoznačně postavila na stranu Izraele, jsme se patrně dostali do situace, kdy můžeme být pro některé země nežádoucí. A možná se i bezpečnostní aspekt do toho promítl, protože přirozeně se hostitelská země může obávat, že by nedokázala, jak jsme profilováni, zaručit ideální míru bezpečí – že by nenastal nějaký průšvih," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bývalý diplomat Petr Kolář, který si za roky působení v diplomacii vybudoval skvělé renomé u zahraničních partnerů.
Hlavní část premiérova programu v Ghaně je plánována na čtvrtek, kdy Fialu přijme ghanský prezident Nana Akufo-Addo. Premiér také zahájí česko-ghanské podnikatelské fórum a měl by se setkat se členy mise MEDEVAC.
Už po dnešním večerním příletu do Akkry se premiér zúčastní recepce pořádané českým velvyslanectvím u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, v plánu je také setkání s ghanským viceprezidentem.
Ghanu vnímá Česko jako »pilíř stability v turbulentním regionu«, uvedl úřad vlády. Česká vláda se společně s českými firmami podle něj zasazuje o ekonomický a bezpečnostní rozvoj země. Za perspektivní pro české firmy považuje kabinet především dodávky zdravotní techniky, těžební průmysl či výstavbu ghanské energetické sítě.
Ghana bude předposlední zastávkou premiéra na jeho týdenní pracovní cestě po subsaharské Africe, během níž už navštívil Etiopii a Keňu. Z Akkry premiér ve čtvrtek večer odletí do Abidžanu v Pobřeží slonoviny.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.