OSVČ dostanou peníze i po 30. dubnu, Schillerová ale odmítla zvýšení na 900 korun

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné dostanou 500 korun denně i po 30. dubnu, schválila znovu Poslanecká sněmovna. Neprošel však pozměňovací návrh Senátu. Ten počítal se zvýšením na 700 korun za květen a 900 korun za červen. Nesouhlasila s ním ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani poslanci.

Novelu teď ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Horní komora navrhovala jeho zvýšení, poslanci i ministryně financí Alena Schillerová však změnu smetli ze stolu.

Příspěvek se měl původně přestat vyplácet po 30. dubnu. Sněmovna ale souhlasila s prodloužením bonusového období. OSVČ tak mohou o příspěvek žádat i za květen a červen. Třetí prodloužení, které by trvalo do konce srpna, může vláda rozhodnout bez souhlasu parlamentu.

Kolik lidí už žádalo

Schillerová potvrdila, že finanční úřady evidují už 460 tisíc žádností o kompenzační bonus. Ministerstvo financí odhaduje, že celkově zažádá až 700 tisíc lidí.

Ministryně rovněž vysvětlila, proč odmítla návrh Senátu na zvýšení příspěvku pro OSVČ. Podle Schillerové je nežádoucí znovu zvyšovat dopady na státní rozpočet.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.