Otázka očkování rozdělila společnost na dva tábory. Vláda vytvořila v lidech obranné postoje, míní psycholog

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Vláda se snaží za pomoci různých prostředků dosáhnout potřebné proočkovanosti populace, která se podle neshodujících se odborníků pohybuje mezi 70 % až 90 %. Nově otevírá očkovací centra bez registrace a také vyhlásila soutěž o hodnotné ceny. Podle psychologa to má ale na lidi spíše opačný efekt, než v jaký vláda doufala. "Lidé jsou naštvaní. Tomu, co u nich vzniká, se říká antimanipulativní postoj. To znamená, že jakmile člověka někdo chce zmanipulovat, tak ten člověk identifikuje manipulátora a začne se mu vědomě bránit," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (54).

Vláda se snaží cílenými kroky, jako je například otevření očkovacích center bez registrací či možnost získat za očkování hodnotné ceny, přesvědčit národ k vakcinaci. "Dneska už bojujeme za každé procento nově naočkovaných, už to není otázka stovek tisíc nově naočkovaných denně, ale musíme jít do většího detailu, do menších regionů," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch při otevření očkovacího centra bez objednání na pražském Smíchově.

První dvě otevřená centra zaznamenala obrovský zájem u lidí, které registrace od očkování odrazovala. Rovněž ale také vybudila k reakcím ty, kteří se rozhodli, že se proti covidu-19 očkovat nenechají. Ti jsou naštvaní, že se jim vláda snaží vakcínu nabízet nevhodným způsobem a například možnost vyhrát cenu vnímají jako manipulaci. Podle psychologa se takoví lidé očkovat ani nenechají, zaujali totiž obranný postoj.

"Lidé jsou naštvaní. Tomu, co u nich vzniká, se říká antimanipulativní postoj. To znamená, že jakmile člověka někdo chce zmanipulovat, tak ten člověk identifikuje manipulátora a začne se mu vědomě bránit, ať už má pravdu, nebo ne. Zjistí, že někdo chce obejít jeho svobodné rozhodnutí, něco mu vnutit a začne se bránit. Jako když někdo jde za vámi a chce vám šlápnout na paty. Vy se otočíte v okamžiku, kdy se cítíte být ohrožení. To je to, co se podařilo vládě - vytvořila v lidech obranné postoje a oni se proti vládě začínají bouřit," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Vládě už se zřejmě nepovede odpůrce získat na svou stranu. "Na to je těžká rada, lidé se musejí nechat dlouho vychladnout, situace se nedá uklidnit za půl hodiny. Vznikl tu vědomý odpor a trvá měsíce i roky, než ta antimanipulativní obrana vymizí. Pro vládu na tohle platí jediné doporučení - chovat se tak, aby u lidí antimanipulativní postoje nevznikly. Když nevzniknou, bude to jednodušší, ale pokud se objeví, je prakticky nulová cesta zpět. Teď je příliš mnoho lidí hodně naštvaných," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog.

Podle psychologa otázka, zda se nechat očkovat a argumenty pro i proti, rozdělily společnost. "Vlastnost manipulativních postojů je taková, že rozdělí společnost na ideologické tábory. Buď jste pro, nebo proti, ale nevyhranění lidé zmizeli. V tomto případě se podařilo vyhranit i osoby, které jsou jindy smířlivé. Lidé, kteří jsou neutrální, se nejen neprojevují, ale také mizí. Každý je nucený se vyhranit. Došlo k ideologickému boji, který polarizuje národ," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.