Otázka pro Ivana Bartoše. Vyjádřil se k výsledku hlasování Pirátů, který stranu poslal do účasti ve vládě

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Je rozhodnuto. Celostátní fórum Pirátů schválilo vládní koaliční smlouvu mezi koalicemi SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN. Volba probíhala od pátečního dopoledne do pondělního večera. Výsledky byly zveřejněny krátce před půlnocí. Redakce položila Ivanu Bartošovi (41) dotaz, jak je spokojen s vyjádřením členů v rámci ankety. "Děkuji všem členům, kteří se zapojili do demokratického hlasování o tom, jakou formou se bude naše strana podílet na formování budoucnosti této země. Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci," řekl v úvodu odpovědi předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz krátce po hlasování.

Ke schválení koaliční smlouvy, ke které se členové strany v rámci fóra svými hlasy vyjadřovali, byl nutný souhlas více než 60 procent hlasujících. "A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země. Piráti budou součástí nové vlády. Právě o tom v rámci hlasování našeho celostátního fóra rozhodlo 82,1 procent hlasujících. Pro hlasovalo 888 pirátek a pirátů z 1082 hlasujících. Všem členkám a členům bych chtěl za jejich účast při hlasování o takto důležitém kroku pirátské politiky poděkovat," dodal v odpovědi pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš směrem k výsledku hlasování, které nabízelo několik možností.

Rozhodovat se členové mohli pro schválení usnesení, ukončení projednávání návrhu bez přijetí usnesení, případně pro odročení rozhodnutí na řádné jednání celostátního fóra, které je svoláno na 8. ledna do Pardubic.

Na výsledek hlasování už neměl vliv názor ani koaliční STAN. Společná dohoda o předvolební a povolební spolupráci mezi nimi a Piráty sice obsahuje, že obě strany buď půjdou společně do vlády či do opozice, ale Starostové a nezávislí se vyslovili, že do nové vlády vstoupí bez ohledu na výsledek hlasování pirátského celostátního fóra.

I kdyby Piráti nevstoupili do vlády, vznikající kabinet Petra Fialy (57) by to neohrozilo. Pětikoalice má celkem ve Sněmovně 108 křesel, bez Pirátů by stále měla většinu v počtu 104 poslanců.

Složení vlády představí Petr Fiala ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi (77) a následně i veřejnosti. Většina jmen členů příštího vládního kabinetu je známa. Oficiálně ale nic lídři nepotvrzují. Šéf Pirátů Ivan Bartoš by měl zastávat pozici ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, bývalý poslanec Pirátů Jan Lipavský (36) by mohl být novým ministrem zahraničí. Ze čtveřice zvolených poslanců Pirátů Jakub Michálek (32) se vzdal možnosti být ve vládě na pozici ministra pro legislativu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.