Otazník nad článkem 66 ústavy: Kandidátka na prezidentku Slámová upozornila na závažnost situace ohledně stavu Zemana

Klára Long Slámová ohlásila kandidaturu na prezidentský post.
Klára Long Slámová ohlásila kandidaturu na prezidentský post.
Foto: Se svolením Kláry Long Slámové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitky Zinke je stav prezidenta Miloše Zemana (77) stabilizovaný. Povolebních vyjednávání ale schopný není a je otázkou, zda se v plné formě vrátí do úřadu. "Z lidského hlediska samozřejmě každému, kdo se nachází v takto závažném zdravotním stavu, nepřeji nic jiného než zlepšení zdravotního stavu. Vzhledem k závažnosti situace je na místě, aby si odpovědné osoby důrazným způsobem vyžádaly informace o zdravotním stavu prezidenta," uvedla pro ŽivotvČesku.cz advokátka Klára Long Slámová (44), která v létě oznámila prezidentskou kandidaturu.

Prezident Miloš Zeman byl do Ústřední vojenské nemocnice převezen v neděli krátce po jednání s premiérem Andrejem Babišem (67). Co prezident s předsedou vlády probírali, není zřejmé, je otázkou, zda k rozhovoru vůbec došlo, premiér totiž z Lán rychle odjel, aniž by veřejnosti cokoliv sdělil. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke je hlava státu ve stabilizovaném stavu. Více jeho zdravotní stav nekomentovala.

"Z lidského hlediska samozřejmě každému, kdo se nachází v takto závažném zdravotním stavu, nepřeji nic jiného než jeho zlepšení, pokud je to možné, tak samozřejmě i uzdravení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Klára Long Slámová, která se na jaře 2023 chtěla zúčastnit boje o Hrad. Ve hře je ale také varianta, že Česko bude prezidenta vybírat dříve. Podle pražské advokátky je nutné, aby veřejnost znala skutečný stav prezidenta republiky, už jen z toho důvodu, že ho měla čekat povolební vyjednávání.

"Z hlediska ústavy se role prezidenta při jmenování nového premiéra jeví jako spíše formální. Po sněmovních volbách je ale jeho role stěžejní i vzhledem k tomu, jak se vyjadřoval před volbami. Pokud prezidentská kancelář mlží o skutečném zdravotním stavu prezidenta a de facto se ty informace, které již podávali, později ukázaly jako nepravdivé a v naprostém rozporu s realitou, tak je zcela neakceptovatelné, abychom neznali skutečný stav. Též musíme vědět, zda ty úkony, které byly prezentovány, že je uskutečnil prezident, tak musíme vědět, zda je za prezidenta ve skutečnosti nedělal někdo jiný. Veřejnost má informace prakticky jen z médií a ty informace jsou velmi kusé a nicneříkající. Vzhledem k závažnosti situace je na místě, aby si odpovědné osoby důrazným způsobem vyžádaly informace o zdravotním stavu prezidenta. Tedy aby se vědělo, zda je a v horizontu příštích týdnů bude schopen vykonávat svou funkci. Je potřeba jednat o tom, zda není na místě aktivovat článek 66 Ústavy České republiky," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Klára Long Slámová, podle které je nutné, aby informace z Hradu přišly rychle a byly pravdivé.

"Myslím si, že situace už uzrála do té míry, že minimálně důrazné vyžádání informací z Hradu je na místě ihned, aby Senát i Sněmovna mohly posoudit, zda bude nutné jednat o aktivaci článku 66 (článek popisuje proceduru, která je zahájena, pokud prezident z nějakého důvodu není schopen vykonávat svůj úřad, pozn. red.) a připravit příslušnou proceduru," doplnila Klára Long Slámová, podle níž za současný stav mohou Zemanovi nejbližší spolupracovníci.

"Za současný stav je jednoznačně zodpovědné jeho okolí z Hradu. Pokud by vydávali pravdivé informace, tak není důvod pochybovat o způsobilosti prezidenta vykonávat úřad," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která v současné době sbírá podpisy nutné ke kandidatuře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.