Otazník nad lockdownem. Ministr Jan Hamáček nastínil, kdy vláda systém PES dostane do 5. stupně

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2020

Stupeň pohotovosti v systému PES by se měl měnit nejdříve po třech dnech zhoršených čísel. Do rozhodování může promluvit i obsazenost nemocnic nebo nový výpočet se zahrnutím antigenních testů, ale také Vánoce. "Osobně bych do stupně pět přešel od Vánoc, ale toto budeme řešit v pondělí na vládě," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček.

Aktuálně se rizikový index protiepidemického systému PES v Česku drží na nejvyšším, tedy pátém stupni. Dnes je stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Česká republika ale teprve v pátek přešla ze stupně 3 do stupně 4, a to ještě s významnými výjimkami pro obchody a služby.

"Čísla dobrá v současnosti nemáme. Nezhoršují se jen u nás, ale i v okolních státech. Každý den slyšíme, jak sousední státy mění či přitvrzují v opatřeních. Je to bohužel celoevropský vývoj," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček, že Evropa aktuálně začíná procházet třetí vlnou epidemie, kterou navíc posiluje vzedmutí druhé vlny.

"Podařilo se v listopadu díky opatřením ve stupni pět zpomalit epidemii, nicméně čísla opětovně stoupají. A pokud se nechceme dostat do čísel mezi 10 až 15 tisíc nakažených denně, tak je potřeba použít stejnou sadu opatření, kterou jsme už použili v říjnu," zdůraznil ministr vnitra Jan Hamáček, že na prvním místě je ochrana rizikové skupiny, kam se zejména řadí lidé nad 65 let. A do doby, než bude v Česku vakcína, je důležité vydržet.

Kdy ale rizikový index spadne do stupně 5, což by znamenalo de facto lockdown? Vláda ještě vyčkává, nadcházející týden bude rozhodující. "V pondělí se o tom budeme bavit na vládě a uvidíme, s čím přijde ministr zdravotnictví pan Blatný. Určitě se povede nějaká diskuze, která bude vycházet z odborných doporučení," upřesnil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Šéf Ústředního krizového štábu věří, že lidé stále respektují doporučení a nechtějí si zkazit předvánoční čas. Proto by osobně počkal do Vánoc. "Z mého pohledu dělat to z pondělí na úterý jakoby rychle... Osobně bych ještě v pondělí počkal, jak se vyvinou čísla, udělat si rezervu, kdyby to skočilo nějak radikálně, ale pokud by to bylo v aktuálním vývoji, tak stupeň pět bych zavedl od Vánoc," dodal svůj osobní pohled pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, z rozhodnutí vlády od pátku na čtvrtém stupni. Musejí tak být znovu uzavřeny restaurace, hotely či muzea a galerie, ale třeba obchody a provozovny služeb zůstávají otevřené. Reprodukční číslo aktuálně vzrostlo ze zhruba 1,22 na 1,27.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.