Otcové se od půlnoci vrátí k porodům. S rouškou a nesmí mít teplotu

Třetí osoba smí být opět u porodu.
Třetí osoba smí být opět u porodu.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2020

Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na příznivý vývoj epidemie, kdy již nedochází k nekontrolovanému šíření nákazy, přehodnotilo stávající mimořádné opatření týkající se zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních. Zároveň zákaz přítomnosti otců u porodů skončí po středeční půlnoci, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

Shodli jsme se s epidemiology, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37°C a porod proběhne v samostatném pokoji. Jsem za všechny rodiče moc rád, vím, že to nebylo snadné,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Plošný zákaz blízkých osob u porodu začal platit 18. března jako jedno z mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření koronaviru.

Porod za určitých podmínek

Přítomnost třetích osob u porodu je nově umožněna jen za dodržení několika podmínek. Třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Poskytovatel - nemocnice - zajistí, že bude zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami.

Třetí osobě potažmo tatínkům bude před vstupem do porodního pokoje nebo boxu změřena teplota, která musí být nižší než 37 stupňů C. Musí být vybaven rouškou. Přítomnost třetí osoby je umožněna jen v porodnicích, kde je možné uvedené podmínky dodržet.

Mimořádné opatření nabývá účinnosti 16. dubna 2020 od 0:00 hodin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.