Otevřená zpověď partnera zesnulé matky z Plas. Nejsme sekta, dcera byla neplánovaná, chci ji do péče
Do těžké situace se dostal Marian P., kterému se minulou neděli narodila dcera, zároveň se ale musí srovnat s náhlou smrtí partnerky Lindy, která holčičku porodila v domácím prostředí. Centrum Ohnivý drak v Plasích na Plzeňsku lidé vnímají jako sektu a zoufalému otci přejí, aby mu byla dcera odebrána. Marian P. pro ŽivotvČesku.cz o své současné situaci promluvil a řadu věcí uvedl na pravou míru.
Případ domácího porodu v Plasích na Plzeňsku, který skončil tragicky, mezi českou veřejností stále rezonuje. Poté, co ve čtvrtek zemřela matka novorozené holčičky, se stal Marian P. jediným jejím zákonným zástupcem.
Dva dny po smrti partnerky napsal Marian na svůj facebookový profil, že žádá přátele a známé o finanční pomoc, jelikož sám žádné peníze nemá a hrozí, že dceru mu úřady odeberou. Redakce ŽivotvČesku.cz otce novorozené holčičky oslovila. V otevřené zpovědi Marian popsal průběh porodu své partnerky a naznačil, jakým směrem se bude jeho život nyní ubírat.
"Jediné, co teď můžu dělat, je pečovat o malou dceru, jezdím každý den do porodnice a mým cílem je, aby nám malinkou pustili domů, abych se o ni mohl starat já, z čehož plyne, že já teď do práce chodit nemůžu. Lidé mi píšou, ať jdu do práce, ale nemůžu si teď hledat práci, když mám dostat malou do péče, to je přece nesmysl," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Marian, který už má dva dospívající syny z předchozího vztahu a zkušenosti s péčí o malé děti má prý bohaté.
Jedinou překážkou pro to, aby získal dceru do péče, je jeho finanční situace. "Aktuálně nás teď řeší OSPOD, ale komunikace s nimi není příliš valná. Oni na děti nahlíží tak, že mají mít střechu nad hlavou, mají mít doma teplo, mají mít vodu a jídlo, ale pro OSPOD není parametr, že dítě má být se svým rodičem v láskyplném prostředí, to je pro ně naprosto nezajímavé. Vyhrožují mi pěstounskou péčí, protože máme málo peněz, ale to není fér," myslí si otec novorozené holčičky, která přišla na svět v domácím prostředí bez dohledu zdravotníků.
Marian porod své partnerky hodnotí jako bezproblémový a komplikace prý nastaly až poté, co se ráno jeho žena vzbudila.
"U porodu byla Lindy kamarádka, která už s tím zkušenosti měla, ale zdravotní vzdělání nemá. Linda si domácí porod přála, já jsem také jeho zastáncem. Lindě jsem ale řekl, že pokud budeme rodit doma, tak u toho nechci být sám, ale ať si k tomu někoho vezme, kdo tomu rozumí. Já sám bych do toho nešel. Zvažovali jsme obě možnosti a byli jsme připraveni na to, že kdyby v průběhu něco vypadalo, že to nezvládneme, tak že do porodnice pojedeme. Když se miminko narodilo, šli jsme spát a ráno, když se žena probudila, to nabralo rychlý spád," popsal s tím, že i několikahodinové propojení matky s miminkem do tragické události hodnotil jako běžnou součást domácího porodu.
"Z hlediska zdravotnictví to je pro lékaře úplně nesmyslné. V rámci domácích porodů je to ale běžná praxe, že je maminka s miminkem propojená placentou dlouhé hodiny. Je to zaběhlá praxe a narodilo se takhle spousta lidí. Jestli je to dobře nebo špatně, to nedokážu vyhodnotit, ale vnímám to jako přirozenější způsob, kdy se nechá dotepat pupečník a z placenty ještě do miminka proudí živiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Marian, jenž už v úvodu telefonického hovoru poznamenal, že komunitu lidí, se kterými sdílí nejen dům, ale i finance, nepokládá za sektu.
Na otázku, zda by něco vrátil zpátky, odpověděl, že některé věci by udělal jinak. "Čas vrátit nejde, ale kdybych měl ještě někdy ženu, která by čekala miminko, k některým krokům bych se postavil jinak. Nezbavuji se odpovědnosti, ale v průběhu toho porodu nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco špatně. Rozhodně to nebylo tak, že by tady ležela žena, krvácela a ostatní se na ni dívali, nejsme žádné nelidské hyeny," uzavřel Marian, který se nyní bude snažit, aby se mohl o dceru starat sám.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.