Otevřené hospody, konec roušek a pokles nakažených v nedohlednu. Roman Prymula nemá dobrou zprávu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku.cz

Epidemická situace v Česku v dohledné době neumožní rozvolňování opatření proti covidu-19, uvedl to premiér Andrej Babiš (66) v neděli ve svém tradičním videu na sociálních sítích. Na jednotkách intenzivní péče je situace kritická a po rozvolnění by se stala nezvladatelnou, řekl premiér. Pokud jde o situaci, kdy by se otevřely restaurace a sundaly se roušky jako v minulém roce v létě, tak podle epidemiologa Romana Prymuly (56) to nelze v řádu týdnu rozhodně očekávat. "Před létem se této situace asi nedočkáme," odhadl pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér ve svém videu poděkoval hejtmanům, na základě jejichž žádosti kabinet vyhlásil na příštích 14 dní nový nouzový stav, který naváže na končící současný stav nouze. "Rozvolnění by přineslo obrovské zvýšení kontaktů a další nekontrolovatelné šíření nákazy," řekl premiér. V dohledné době je podle něj vyloučené.

S tím souhlasí i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který poukázal na to, že pokud lidé sundají roušky, tak v době, kdy bude proočkovaná větší část populace - tedy nejdříve v létě. "V tu dobu bude již významná část populace proočkována, další část onemocnění v horizontu několika měsíců zpět prodělala a v létě je intenzita onemocnění slabší o cca 40 procent. Problémem by mohla být nějaká nová mutace. Ale věřme, že to se nestane," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Podle premiéra Andreje Babiše opatření v Česku nejsou v současnosti výrazně odlišná od okolních zemí. "V Německu se rovněž nesmí lyžovat, zavřené jsou obchody, restaurace a služby a v některých spolkových zemích nesmějí lidé cestovat dál než 15 kilometrů od domova," uvedl. Krizi, jako je ta současná, podle Babiše Česko zatím nezažilo.

Premiér České republiky Andrej Babiš (66) požádal prezidenta Miloše Zemana (76), aby vyjed...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.