Otevření farmářských trhů: Jaká budou pravidla a co se začne prodávat. Promluvil mluvčí ministerstva

Farmářské trhy - Ilustrační snímek
Farmářské trhy – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Od pondělí 12. dubna začne docházet k postupnému rozvolňování, které by se mělo týkat také hodně diskutovaných farmářských trhů. Schválila to vláda. Stále však budou platit bezpečnostní pravidla, která bude nutné dodržovat. "Jsme za otevření rádi, i s ohledem na to, že se začíná prodávat sadba na zahradu. Vystupovali jsme se stejnými požadavky dlouhodobě jako Asociace farmářských tržišť," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý pro ŽivotvČesku.cz.

Rozestupy mezi stánky budou muset být zachovány, aby nedošlo k blízkému kontaktu – platí pravidlo jedné osoby na 15 metrů čtverečních. Dodržování hygienických zásad je samozřejmostí, proto musí být na místě zajištěny dezinfekční prostředky, aby je lidé mohli snadno a rychle použít. Sdružování větších skupinek také není žádoucí, proto mají být zakázána místa k sezení.

"Parametry by měly být ve vládním usnesení – nevydávali jsme je my, ale myslím, že to bude vše konkrétně v opatřeních ministerstva zdravotnictví," řekl Vojtěch Bílý pro ŽivotvČesku.cz s tím, že znovuotevření farmářských trhů ministerstvo zemědělství prosazovalo dlouhé měsíce a za rozvolnění je rádo.

"My jsme návrh vznášeli na jednání vlády po celou zimu. Až do minulého týdne byl postoj ministerstva zdravotnictví zamítavý, nyní se to změnilo a bude se otevírat. I s ohledem na to, že se začíná prodávat sadba na zahradu. Vystupovali jsme se stejnými požadavky dlouhodobě jako Asociace farmářských tržišť. Za nás mohu říci, že jsme spokojení. Konečně se otevře," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství pro ŽivotvČesku.cz.

Představy o dalším rozvolnění ze strany ministerstva nejsou, protože otevření farmářskcýh trhů bylo prioritou. "Jinak řešíme spíš očkování zaměstnanců kritické infrastruktury – to se týká zejména pracovníků ve vodárenství, kteří skutečně obsluhují zákonem danou kritickou infrastrukturu. Byli bychom rádi, kdyby se z těch dalších přednostních vln očkovali zaměstnanci v zemědělství a potravinářství, protože je to nepřetržitá výroba, kterou nelze omezit. Zatím tam zařazení nejsou, ale určitě to budeme v budoucnu dál vznášet na jednání vlády," dodal Vojtěch Bílý pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.