Otevření obchodů 3. května je odvážné. Spočítejme mrtvé a řekněme si hranici, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) oznámil, že 3. května (nebo i dříve) by mělo dojít k otevření obchodů. Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra (63) je to odvážné. "Nyní denně umíralo něco přes stovku lidí, to je jako kdyby se srazily čtyři autobusy a všichni zemřeli," řekl vědec pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné si uvědomit, kolik obětí takové otevření obchodů může přinést a posoudit, co je přijatelná cena za tento rozvolňovací krok.

Česká republika dostala epidemii pod kontrolu. I když pozitivní trend je velmi křehký, pokračuje rozvolňovací proces. Od 12. dubna se do škol v rotačním systému vrací žáci, od 26. dubna by mělo dojít k uvolnění v oblasti sportovních aktivit a na přelomu dubna a května by podle ministerstva zdravotnictví mělo dojít k otevření obchodů.

Petr Arenberger uvedl datum 3. května s tím, že o rozvolňování protiepidemických opatření bude vláda jednat ve čtvrtek. Ve hře může být ještě bližší datum, než je 3. květen. "Ministerstvo průmyslu a obchodu obecně podporuje rozumné brzké otevírání obchodů a služeb. Jak to bude, je na rozhodnutí vlády," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

"Myslím si, že je to hodně odvážné. Nějaké rozvolnění bude možné a vhodné, ale mělo by probíhat za přísně kontrolovaných podmínek a v rozumné formě. Tedy za užívání respirátorů, omezení maximálního počtu lidí v provozovnách. V případě služeb vyžadujících fyzický kontakt mezi poskytovatelem služby a klientem by to mělo být podmíněno negativním testem na covid," uvedl pro ŽivotvČesku.cz parazitolog Jaroslav Flegr s tím, že je vhodné si především uvědomit, kolik lidí v současné době na covid-19 umírá a kolik jich bude umírat po uvolnění určitých restrikcí.

"Měli bychom se rozhodnout, kolik mrtvých za týden nám »vyhovuje«. To není těžké spočítat. Můžeme vyjít z okamžitých počtů nově nakažených. Díky kvalitě našeho zdravotnictví a mimořádnému nasazení zdravotníků umírá v Česku asi 1 člověk ze 400 diagnostikovaných nakažených. Když tedy rozvolníme tak, že přestanou klesat počty nakažených, tak si můžeme přesně spočítat, kolik bude denně umírat lidí. Jestliže bychom tedy vydrželi nerozvolnit dalších 10 dnů, už by to nebyly 4 autobusy mrtvých denně, ale třeba jen dva autobusy mrtvých, po dalších 10 dnech už jen jeden autobus mrtvých, a tak dále. V mnoha zemích takto nechali vyklesat počty umírajících na nulu, takže se už dlouhé měsíce obešli bez jakýchkoli omezení, žijí normálním životem a jejich ekonomika prosperuje. My bychom se měli nyní rozhodnout, zda chceme, aby lidé kvůli nemoci covid-19 dál umírali a kolik mrtvých za den je pro nás přijatelná cena za různá rozvolnění. Je zákonité, že jakékoli rozvolnění zpomalí proces vyhasínání epidemie. A je také zákonité, že při určité úrovni rozvolnění epidemie vyhasínat přestane a počty nakažených a umírajících zase začnou stoupat. Je zcela na nás, tedy přesněji řečeno na naší vládě, při jakých počtech umírajících za den se tak stane," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Mikulášský víkend klepe na dveře, už za pár dní budou domácnosti obcházet lidé v kostýmech...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu