Ověřte si pravdivou cenu. Reálné slevy na Black Friday činí v průměru 19 procent, uvádí portál Heureka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 24. 11. 2020

Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový pátek, dosahují v průměru 19 procent. Lidé by výhodnost nabídky měli kontrolovat u ostatních obchodníků. Vyplývá to z dat nákupního rádce Heureka.cz, které má ČTK k dispozici.

Letošní Black Friday bude v internetových prodejích podle ředitele Heureky Tomáše Bravermana patřit k rekordním dnům celého roku. "Přesto, anebo právě proto, je potřeba mega slevy a jejich výhodnost pořádně ověřovat," uvedl. Jde podle něj především o marketingovou akci, která má lidi motivovat k nákupu. Heureka už loni zjistila, že ceny zboží u jednotlivých prodejců se mohou lišit od průměru až o 50 procent. Produkty, které někteří prodejci nabízejí s poloviční slevou, lze tak za stejnou cenu sehnat v jiných e-shopech běžně.

Internetové obchody nečekají na poslední pátek v listopadu, slevové kampaně se objevují prakticky celý měsíc. Podle ředitele e-shopu s módou Zoot Milana Poláka je letošní Black Friday proti minulým rokům výrazně větší. Nejenže podle něj výprodeje začaly dříve, ale slevy jsou mnohem vyšší. "Je to dáno zejména vlivem pandemie, která uzavřela klasický retail. Mnoho obchodníků se tak snaží dohnat dosavadní omezené prodeje. Navíc kamenné obchody mají kvůli vládním opatřením velké zásoby zboží, kterého se chtějí zbavit a také platí, že další vývoj maloobchodu do Vánoc je stále nejistý," řekl.

Zákazníků na Black Friday by podle Poláka mohlo být letos více, než v minulých letech. Lidé podle něj budou chtít pořídit vánoční dárky s předstihem, aby neriskovali nedoručení zásilky. Nárůst prodejů na internetu je podle Bravermana z Heureky už nyní téměř na dvojnásobku loňských čísel.

Společnost Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů, odhaduje, že do nákupů na černý pátek se letos zapojí přes 550.000 Čechů. Útraty v tento den by mohly poprvé přesáhnout miliardu korun. Loni činily zhruba 800.000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.