Pacienty po covidu trápí následky. Speciální oddělení pro ně asi vznikat nebudou, myslí si odborník

Profimedia
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 6. 2021

Epidemie covidu-19 je v České republice na ústupu, o to víc se začali k lékařům hlásit lidé, kteří nemoc prodělali a nyní trpí následky. Už vědecké studie z roku 2020 prokazovaly, že po covidu mohou lidé zaznamenávat ztrátu kapacity plic, přetrvávající extrémní únavu, neurologické potíže a další. Zdravotní stav se lidé rozhodli řešit s odborníky a přestože jich není málo, specializovaná oddělení pro ně pravděpodobně vznikat nebudou. "Péče o pacienty s nejrůznějšími následky po covidu bude zaměstnávat řadu lékařských odborností. Doufáme, že se s epidemií nebudeme potýkat roky," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Za praktickými lékaři a jinými odborníky přichází stále větší množství lidí, které trápí následky prodělání nemoci covid-19. Zatímco někteří pacienti žádné problémy po odeznění nemoci nemají, jiní mohou pozorovat například potíže s dechem, psychikou či dokonce se srdcem.

"Péče o pacienty s nejrůznějšími následky po covidu bude zaměstnávat řadu lékařských odborností. Sám mám velké množství pacientů, kteří v rámci covidu prodělali plicní embolie, trombózy, nebo mají strach, že očkování u nich způsobí trombózu. Podobně jsou na tom kolegové z jiných oborů," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Jako angiolog zažívá Milan Kubek nápor pacientů s postcovidovými problémy na vlastní kůži. Možnost, že pro ně v nemocnicích vzniknou specializovaná oddělení, se mu ale zdá nepravděpodobná.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

"Specializovaná oddělení vznikat zřejmě nebudou, protože doufáme, že se s epidemií nebudeme potýkat roky. Doufejme, že nás další katastrofa, která nás postihla v posledním třičtvrtě roce, nečeká. Mírnější vlna epidemie se ale samozřejmě vyloučit nedá," doplnil šéf ČLK Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu