Padla trestní oznámení na Petra Arenbergera. Lidé ztrácí důvěru, když se soudy táhnou, říká Andor Šándor

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2021

Na bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) bylo podáno sedm trestních oznámení. Kvůli nedostatkům ohledně majetkového přiznání a podnikání v souvislosti s vinohradskou nemocnicí byl na konci května Petr Arenberger odvolán z funkce ministra. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že případ je nutné posoudit spravedlivě a rychle. Když se politické kauzy vlečou, lidé ztrácí důvěru ve stát. "Vždy jsem říkal, že jednou ze součástí bezpečného státu je, aby policie věci vyšetřila a soudy je spravedlivě a relativně rychle rozsoudily. To je stát, kterému občan věří a kterému je ochotný platit daně," vysvětlil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Petr Arenberger nepatřil mezi nejsilnější ministry a opozice mu od začátku jeho působení na ministerstvu vytýkala chaotické a nelogické rozhodování. Politický vaz mu nakonec zlomily nejasnosti kolem podnikání a majetkových poměrů.

"Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví. Správce daně nemůže o zjištěných daňových skutečnostech poskytovat informace. Je vázán mlčenlivostí, která je ukotvená v zákoně č. 280/2009 Sb., známého jako daňový řád. Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně. Za určitých okolností může být dle zákona základní tříletá lhůta prodlužována, ale vyměřit či doměřit daň lze v zásadě nejpozději do deseti let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla (původní) povinnost podat daňové přiznání," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

O případ Petra Arenbergera se ale zajímá také policie. "V průběhu dubna a května 2021 bylo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze doručeno celkem 7 podání, která směřovala proti jmenovanému," uvedl žalobce Jaroslav Dolejší pro web Neovlivni.cz. Úřad Lenky Bradáčové šest oznámení postoupil k prověření.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je nutné, aby kauzy čelních politických představitelů byly posuzovány spravedlivě a rychle, jinak se mezi lidmi rozmáhá dojem, že někteří lidé jsou si »rovnější« než jiní.

"Vždy jsem říkal, že jednou ze součástí bezpečného státu je, aby policie věci vyšetřila a soudy je spravedlivě a relativně rychle rozsoudily. To je stát, kterému občan věří a kterému je ochotný platit daně. Myslím si, že tady to trochu pokulhává. Já nevím, do jaké míry ta skepse odráží realitu. Některé ty případy, které se medializovaly, a nevím jakou část ze všech případu tvoří, budí dojem, že soudy to rozhodují strašlivě dlouho. Lidé mají pocit, že soudit něco 15 let je strašně moc dlouho. Tato úvaha lidí se odehrává, aniž by měli celkový přehled, kolik máme celkem soudních kauz ročně. Známé politické kauzy jsou velmi sledované a lidé to vše citlivě vnímají," poznamenal pro ŽivotČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že je nebezpečné, když se lidé začnou domnívat, že ministrům a dalším politikům se nic nestane.

"Pan ministr je známou postavou a ti lidé mají představu, že to dopadne stejně jako v případech jiných osobností. Není ale vůbec pravda, že by všichni známí lidé byli zproštěni, řada známých lidí si trest odpykává. Pořád bych chtěl věřit tomu, že věci v Česku se správně vyšetřují a budou správně vyhodnoceny státním zástupcem a spravedlivě ohodnoceny u soudu. Já bych všeobecnou skepsi nesdílel, ale umím ji u lidí pochopit," sdělil svůj názor na Arenbergerův případ Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.