Pamatujete si pořad Bingo? Měl rekordní sledovanost, Hušák tam ale dal trojského koně, říká Jan Rosák

Jan Rosák uváděl legendární loterii
Jan Rosák uváděl legendární loterii
Foto: Archiv TV Nova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2020

Když se na televizních obrazovkách objevila loterie Bingo, psal se rok 1994. Pořad se proslavil nejen tím, že se daly vyhrát na někdejší dobu opravdu astronomické částky, ale také zmanipulovaným losováním. "Tehdy ten pořad měl rekordní sledovanost," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz moderátor Jan Rosák (73).

Soutěž Bingo na nejsledovanější tuzemské komerční stanici v letech 1994 až 1996 sledovalo celé Česko. Ale to se dalo čekat, lidé v ní mohli vyhrát miliony. Jenže slavný pořad, moderovaný oblíbeným Janem Rosákem, měl neslavný konec. V říjnu roku 1995 se provalilo, že v doplňkové hře zvané Nová šance nevyhrávali náhodně vylosované losy, ale ty předem vybrané.

"Byl to pořad, kam chodily zajímavé osobnosti zvané jako hosti. Bylo to zajímavé, i když jednotné, protože se tam tahala jen čísla, nicméně zajímavé v tom, že ve hře šlo o obrovské peníze. Potom to začalo vadit Sazce a tehdejší generální ředitel Aleš Hušák tam nasadil trojského koně a ten nám to celé zničil," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Jan Rosák.

Losovací program upravil Pavel Fantyš, který v soutěži pracoval jako odpovědný technik. Počítač, jenž výherce generoval, obsluhoval právě on. „K zásahu do programu se chci doznat. Oslovil mě Roman Hejda, že by chtěl ovlivnit výherce. Bylo mi devatenáct a byl jsem pyšný na to, že jsem vymyslel, jak to udělat,“ uvedl u soudu Fantyš v roce 2017, který předtím 22 let unikal zákonu. Švindlem se svými kumpány získal 27 milionů.

"Pořad to byl ale jinak zajímavý a myslím si, že hodně populární. Užil jsem si to a musím uznat, že tehdejší sledovanost byla rekordní, možná i nejvyšší v historii podobných pořadů," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Rosák. Bingo tehdy dosahovalo sledovanosti tři miliony lidí za díl. A lidé celkem utratili za losy 1,6 miliardy korun.

Po dopadení Fantyš policii uvedl, že nebyl hlavním organizátorem podvodu, a že z celého manipulování soutěže vlastně neměl žádný zisk. Pavel Fantyš si odpykává svůj pětiletý trest, který mu soud přiřkl v době, kdy byl na útěku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.