Reklama:

Pandemický zákon rozděluje Senát. Roman Šmucler popsal, jak se za vlády Andreje Babiše připravovala opatření

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2022

Prezident České stomatologické komory a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (52) pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak se za vlády Andreje Babiše (67) jednalo mezi odborníky o opatřeních proti covidu. Ve čtvrtek také senátoři posuzují, jak se postaví ke schválení pandemického zákona.

Reklama:

Senátoři vládních stran jsou v názoru na spornou novelu pandemického zákona, kterou dnes budou projednávat, rozděleni. Nejednotně bude hlasovat klub STAN i klub ODS a TOP 09, senátoři KDU-ČSL normu většinově podpoří, uvedli jejich zástupci. Piráti připravili sadu pozměňovacích návrhů.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci senátorů ODS a TOP 09 před jednáním pléna varoval před tím, že v případě neschválení normy bude muset vláda počátkem března vyhlásit nouzový stav. Argumentoval tím, že epidemie covidu-19 přechází do rizikové skupiny seniorů, proto je podle něj třeba zhruba do poloviny března udržovat opatření v domovech seniorů a nemocnicích.

Reklama:

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka lze seniory chránit jen tehdy, když bude platit pandemický zákon či nouzový stav. V České republice je stále přibližně 400 tisíc seniorů, které se k očkování nepodařilo přemluvit. Právě oni jsou podle expertů nejvíce rizikovou skupinou. Očkování proti koronaviru je v Česku dobrovolné.

Podle Romana Šmuclera se mezi experty a politiky v minulosti diskutovaly dva přístupy, jak by měla vláda k občanům přistupovat. Bylo otázkou, zda část odpovědnosti nechat na lidech.

"Když jsme se bavili odborně, tak jsme neměli na covid jiný názor, byly tady věci, které nikdo nevěděl dopředu, třeba nikdo nevěděl, jak to bude po vakcíně. V zásadě ale mezi námi nebyly velké odborné rozdíly. Rozdílný byl názor filosofický, byli lidi jako já, kteří říkali, že je tu nějaká Ústava a je třeba ji dodržovat. Zároveň jsem říkal, že když je vlna a je opravdu zle, tak lidi všechno dodržují, protože mají pud sebezáchovy, ale když je nutíte chodit v respirátorech v červenci, tak na nařízení kašlou, je to logické, protože lidi přemýšlí. Ale ti vedoucí říkali, že není možné nechat lidi přemýšlet, že není možné odpovědnost nechat na nějakém »panu Novákovi«, protože »pan Novák nemá před jménem a za jménem titul, panu Novákovi se musí říct, co má dělat, protože pan Novák je přeci póvl. Odborný problém nebyl, byl problém filosofický a děje se to třeba i ve Spojených státech, to není nic výjimečného, to je věčný spor dvou konceptů, jeden koncept říká, že největší síla je v názoru velké skupiny lidí, ten druhý názor říká, že musíme mít jednoho člověka, který má pravdu, nějakého Lenina či Ježíše, který to celé vede," popsal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz, jak se v Česku »vařily« zákony a opatření.

Během projednávání pandemického zákona v Senátu na sebe ve čtvrtek upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Senátor Jan Horník ho přistihl, jak nesleduje jednání a hraje karty na mobilním telefonu. "Aby se někdo stavěl k projednávání zákona tak, že celou dobu hrál karty, to nejen do horní komory, ale do parlamentu nepatří," uvedl senátor. Ministr zdravotnictví ho ubezpečil, že diskuzi vnímá a připravuje se na to, až dostane slovo.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: