Pandemie změnila dovolenkové návyky Čechů. Dominují zájezdy za teplem a lidé víc čekají, říká mluvčí cestovní agentury

Terminal Sever II, Mezinarodni letiste Ruzyne, Praha, Ceska republika
Terminal Sever II, Mezinarodni letiste Ruzyne, Praha, Ceska republika
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Zima už pomalu, ale jistě klepe na dveře, teploty klesají a podle meteorologické předpovědi se už tento týden objeví sníh i v nížinách. Pro dovolenkáře je to jasné znamení k přemýšlení nad brzkým odjezdem za odpočinkem, ať už na prosluněné pláži či na sjezdovce. Pandemie koronaviru ovlivnila mnohé a výběr zimních dovolených nevyjímaje. Nyní dominují zájezdy do exotiky. "Před pandemií se to většinou půlilo, že půlka lidí letěla za teplem a půlka na lyže," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Promluvila také o situaci v Rakousku.

S přicházející zimou a klesajícími teplotami Čechy stále více láká možnost dovolené. Někteří si přejí utéct za teplem, jiní naopak už vyhlížejí dny strávené na zasněžené sjezdovce. Zatímco v minulosti byla míra těchto zájezdů vyrovnaná, pandemie ji v posledních dvou letech ovlivnila. "Dominují zájezdy za teplem. Před pandemií se to většinou půlilo, že půlka lidí letěla za teplem a půlka na lyže. Lidé asi víc chtějí sluníčko a zájezdy do exotiky jsou dražší než lyžařské, takže je vidět, že si Češi chtějí dopřát," řekla pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková.

V zimě je jednou z nejoblíbenějších destinací milovníků zimních sportů Rakousko. To v pondělí vstoupilo do lockdownu a tamní vláda avizovala, že uzávěra by měla trvat maximálně 20 dní. V tuto chvíli uzávěra mnoho turistů z Česka neomezuje, situace by ale byla jiná, kdyby trvala i přes část lyžařské sezóny. Cestovní kanceláře jsou ale připravené případné problémy řešit tak, jako doposud.

"Rakousko vyhlásilo, že lockdown bude asi na 10 nebo 20 dní, což stále vychází na rozvolnění ještě před Vánocemi. My moc zájezdů prodaných teď nemáme, protože ještě není lyžařská sezóna a lidé tam jezdí od Vánoc výš do lyžařské sezóny. Pár zájezdů tam máme, ale budeme se zase řídit instrukcemi daných cestovních kanceláří. Některé zájezdy vymění, některé vrátí peníze, jiné budou dávat vouchery. S klienty to budeme řešit individuálně," vysvětlila mluvčí cestovní agentury Invia pro ŽivotvČesku.cz.

Sousední Rakousko už před lockdownem vyhlásilo přísná opatření, takzvaný lockdown pro neočkované. Podle jeho pravidel by na sjezdovky mohli i turisté pouze očkovaní či po prodělaném covidu. "Drtivá většina našich klientů je očkovaná, s neočkovanými problémů moc neřešíme. Samozřejmě tam jsou výjimky, ale že by to byla problematická záležitost, se říct nedá," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková, že téma očkování je minimálním problémem.

Proměnlivé stavy epidemické situace přiměly turisty k větší rozvážnosti. Zatímco v minulosti byly ty nejlepší zájezdy v sezóně brzy vyprodané, dnes se lidé chtějí především ujistit, že jsou zdraví a v termínu budou moci vycestovat a také se bez problémů vrátit. To se odráží i na prodeji zimních zájezdů, především pak těch za sněhem.

"Lidé v posledních dvou letech víc čekají. Dřív bylo normální, že v listopadu a v prosinci bylo dost vyprodáno, nejlepší ubikace u sjezdovek byly plné a člověk neměl šanci, nedej bože čtyřčlenná rodina. Teď je ten rozjezd určitě pomalejší, lidé spíš čekají a když ví, že jsou zdraví, tak si koupí zájezd a odjedou. Zájem ale je, z 50 % vede Itálie, z 30 % pak je zájem o Rakousko, pak Francie, Krkonoše a Polsko," dodala Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.