Reklama:

Pane premiére, to je zlá zpráva. I v drahé Francii je slavná nutella levnější a větší. Nákup redaktora v zahraničí okomentoval ekonom

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2024

Reportáž: Silný rozruch v závěru loňského roku šel na vrub jedné zásadní události, která byla spojena s pětikoaliční vládou, potažmo přímo premiérem Petrem Fialou. Pozdvižení totiž vyvolalo jeho nákupní video se sladkou pochutinou z dovozu, o kterém se později upřímně vyjádřil, že se marketingově nepovedlo. Politik se v něm totiž podivoval nad tím, že řada produktů je v sousedním Německu kvalitnější, má větší balení a je levnější. Příkladem to platí pro nutellu. Redakce ŽivotvČesku.cz se rozhodla, že v únoru 2024 zjistí, jak si taková čokoládová pomazánka z lískových oříšků stojí cenově třeba v drahé Francii. A konalo se nemilé překvapení - ve dvou gramážích (400 g a 1000 g), ve kterých se na tamním trhu prodává, je kalorická dobrota levnější než v České republice. Nákup redaktora portálu ŽivotvČesku.cz okomentoval uznávaný ekonom Vladimír Pikora.

Reklama:

Nejprve se pojďme podívat na nějaká ekonomická data, která jsou sice do jisté míry optimistická, realita, se kterou čtenáře seznámí následně portál ŽivotvČesku.cz, ale odhaluje, že ne vše je tak třpytivé. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni HDP klesl o 0,4 procenta. Prognóza ČNB předpokládá letos jen slabé hospodářské oživení, rychlejší růst čeká ekonomiku až v příštím roce. I tam ale centrální banka zhoršila výhled, když nyní předpokládá růst HDP o 2,4 procenta, zatímco v listopadu čekala 2,8 procenta.

Reklama:

Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám. Do toho letos nastoupil »úsporný balíček«.

Inflační tlaky v ekonomice sice odeznívají a za leden by podle předpokladu ČNB měla meziroční inflace klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta. Do konce roku potom inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma centrální banky, tedy mezi dvěma a třemi procenty.

Fialův nákup:

I když z obecného pohledu predikce, že bude zase dobře, jsou milé, je tu stále tvrdá realita, a to zejména pokud jde o srovnání některých potravin v tuzemském prostředí s trhem v jiných zemích EU.

Své o tom ví premiér Petr Fiala, který po své »nákupománii« na konci loňského roku Čechy ubezpečil, že vláda nepoleví a bude dále pokračovat v kontrolách a tlaku na výrobce i prodejce. Jenže zatím se nic mimořádného nestalo, alespoň třeba pokud jde o věhlasnou čokoládovou pochoutku z lískových oříšků.

Pokud totiž premiér uznal, že nutella je levnější v sousedním Německu, tak nepochybně pro něj bude špatnou zprávou skutečnost, že stejně tak si stojí i ve Francii.

Nákup ve Francii:

Autor textu se vydal konkrétně v Marseille, což je po Paříži druhé největší město Francie, pořídit »kalorickou dobrotu«. Je třeba upozornit, že obecně se Francie se svou vyspělou ekonomikou a významně vyšší průměrnou mzdou oproti ČR jednoznačně řadí k zemím, kde je dráž. O to větší překvapení do »srovnávacího testu« vnesla skutečnost, že nutella (a nejen nutella) je zkrátka cenově výhodnější v zahraničí.

Francie: Redaktor ve známé síti tamních supermarketů pořídil dvě balení nutelly, která se na tamním trhu prodávají. Jde o objem 400 gramů a 1000 gramů. Cena pak u menšího balení je 4 eura a u většího 8 eur, jak je patrné na fotografiích v galerii. Pro výpočet byl použit aktuální - přibližný - kurz 25 korun za euro.

Česká republika: Cenové srovnání pak na české straně vychází z on-line shopu známé sítě supermarketů, kde objem balení je uváděn v menším provedení 350 gramů za 97 korun a větším 600 gramů za 165 korun.

Srovnání:

Pokud jde pak o cenu, a to při srovnání větších balení, tak cena za 1 gram nutelly ve Francii je 0,20 koruny, zatímco v Česku je to 0,275 koruny. To znamená, že nutella je dražší v ČR. ​​

V případě srovnání menších balení je cena 0,25 koruny za gram nutelly ve Francii, zatímco pro balení o hmotnosti 350 gramů je cena 0,277 koruny za gram nutelly v ČR. To znamená, že tuzemské balení o hmotnosti 350 g je na gram dražší než v zemi galského kohouta. ​​

Závěr:

Pochopitelně ekonomika a cenové rozdíly obou zemí nestojí na čokoládové pomazánce. S nadsázkou pak lze ale konstatovat, že pokud politici opakovaně občanům tvrdili, že Česká republika míří na Západ, tak pokud jde vyloženě o ceny některých potravin, tak skutečně nelhali. V případě cen u některých produktů je ČR přímo »západní jednička«.

Názor ekonoma:

"Minimálně v loňském roce do jisté míry hrála roli daň v jednotlivých zemích. Potom dalším faktorem jsou strategie při cenotvorbě obchodních řetězců. Pokud se podíváme do historie, problém je v tom, že Česká republika převzala západní cenovou hladinu a postupně nám začala růst ještě výše. Vzniklo to tím, že po revoluci jsme byli hladoví po západním zboží a kupovali jej i s nízkými platy, které jsme měli. Takže to zboží bylo pro nás předražené a Západ si zvykl na to, že nás může odírat až na kost. A my jsme zvyklí na to, že to platíme. Jde to obejít nákupy v zahraničí, komu se to i s náklady na cestu vyplatí. Problém však není jen v tom, že zboží v ČR je dražší, ale kvalitou i horší. A smutné na tom je, že jsme ochotni zaplatit za méně kvalitní zboží více peněz. Realita je tedy taková, že do jisté míry si za to můžeme sami, že jsme na tuhle »hru« přistoupili," uvedl krátce pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom Vladimír Pikora s tím, že problém je složitější a lze o něm debatoval mnohem více do šířky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: