Partner zesnulé Lindy ze sekty v Plasích žádá veřejnost o peníze, aby mu nevzali dceru. K tomu ale nežije podle systémových hodnot
Případ domácího porodu v Plasích na Plzeňsku nepřestává šokovat. Ve čtvrtek, kdy rodičce Lindě lékaři diagnostikovali mozkovou smrt, se z Mariana P. stal »samoživitel« čerstvě narozené dcery Evelíny. Jenže, jak je známo, stoupenci duchovního centra Ohnivý drak nechodí do práce a nemají tak skoro žádný příjem. Otec miminka se proto obrací na své přátelé, jelikož existuje možnost, že by mu dceru úřady nepředaly a mohla by být svěřena do pěstounské péče. Redakce ŽivotvČesku.cz hovořila o domácích porodech s mluvčí pražské záchranky Janou Poštovou.
Marian P. shání pomocí sociální sítě finanční prostředky, aby mohl dostat do péče svoji novorozenou dceru Evelínu. Ta přišla v polovině týdne o svou matku, když po domácím porodu zkolabovala a ani v nemocnici se její stav nezlepšil. Jednačtyřicetileté Lindě, která v minulosti sama pracovala v porodnickém zařízení, diagnostikovali lékaři mozkovou smrt.
Partner Marian se nyní dostal do těžké situace - prý je bez peněz a hrozí, že mu OSPOD nedá dceru do péče, pokud nedoloží, že je schopný se o ni postarat. Otázkou zůstává, zda by finanční situace rodiny byla lepší, kdyby matka miminka žila. Je totiž známo, že členové sekty Život v srdci nepracují a odmítají se zapojovat do sociálního systému.
"Evelínka je od chvíle, kdy se narodila úplně zdravá, ale je v porodnici a jediné co teď je překážkou k tomu, aby nám ji dali domů, je finanční situace. Nemám téměř žádné peníze a když budu pro OSPOD neschopen finančně zajistit veškerou péči pro dcerku, půjde do pěstounské péče. Moc váš prosím o pomoc, protože nemohu dopustit, aby Evelínka ztratila oba rodiče," píše na svém facebookovém profilu otec, jenž už děti má z předchozího vztahu.
Podle dřívějšího vyjádření vůdce uskupení Lukáše S. je majitelem domu, ve kterém sídlí centrum Ohnivý drak a Život srdci, právě Marian P. Ve videích, které skupina sdílela na streamovací platformě, bylo několikrát naznačeno, že finanční pomoc dlouhodobě žádají od miliardáře Karla Janečka, který byl v centru dokonce přítomen. Peníze »do domu« přinášejí také samotní členové, kteří se k uskupení přidají.
Marian P. proto teď věří v dobrotu lidí, kteří ho z problému vytáhnou. V komentářích pod jeho příspěvkem ale zatím schytává spíše kritiku. "Nechcete být otrokem společnosti a kapitalisticky chodit do práce - tudíž nemáte peníze, je to vaše volba! Nezabezpečit rodinu je nezodpovědné, ze se nestydíte žádat ostatní o jejich vydělané peníze. Máte okolo sebe stejně smýšlející "vymyté mozky"a ti Vám jistě pomohou," stojí v anonymním komentáři.
Redakce ŽivotvČesku.cz mluvila o četnosti výjezdů k domácím porodům s mluvčí pražské záchranky Janou Poštovou. "V momentě, kdy dojde ke komplikacím při plánovaném domácím porodu a my se o tom dozvíme, tak samozřejmě záchranná služba k němu vyjíždí. Jedná se ročně o jednotky případů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Poštová s tím, že je především důležité zvážit rizika porodu v domácím prostředí.
"Je potřeba, když se maminka rozhodne podstoupit domácí porod, uvědomit si rizika, jelikož sanitka není zaparkovaná před domem a není v ní neonatologický specialista, který dokáže akutně ty situace dobře vyřešit. Většinou jde o čas. Je velmi důležité zvážit rizika, která mohou být spojena s porodem v domácím prostředí," uzavřela mluvčí pražské záchranky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.