Pašeračka Tereza jde k odvolacímu soudu. Dnes se rozhoduje o jejím osudu. Promluvila mluvčí ministerstva zahraničí

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2021

Tvrdý trest za pašování téměř deseti kilogramů heroinu si odpykává Češka Tereza Hlůšková (25) v prostředí láhaurského vězení Kot Lakhpat v Pákistánu. Před více jak třemi lety byla zadržena policií na tamním letišti a vzhledem k přísným zákonům si v březnu 2019 vyslechla verdikt necelých devíti let strávených za mřížemi. Ale její šance na návrat zpátky do České republiky nejsou mizivé. Další zasedání odvolacího soudu je plánováno na dnes, tedy 23. září. Jednání soudu se zúčastní i náš konzul, potvrdila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová pro ŽivotvČesku.cz.

V lednu 2018 byla zadržena v Pákistánu, protože u sebe přechovávala neskutečných téměř deset kilo tvrdých drog. Zákony v jedné ze zemí jižní Asie jsou obecně velmi přísné a tresty za pašování drog v pákistánské legislativě nemilosrdné. Také z toho důvodu musela Tereza Hlůšková přijmout trest odnětí svobody na necelých devět let, i když se s rozsudkem nehodlala smířit. Proto se rozhodla využít možnosti odvolacího soudu a dlouhé měsíce se před něj snaží svůj případ dostat.

Několik termínů již bylo odloženo, a tak zoufalství rodačky z Čech každým dnem narůstá. "Náš zastupitelský úřad poskytuje paní Hlůškové maximální možnou součinnost. Její návrat do Česka je v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí," uvedl již dříve pro ŽivotvČesku.cz Jakub Augusta z Odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí.

Dosavadní pokusy o zmírnění trestu a přesun do České republiky proběhly bezúspěšně, během čtvrtečního dne se však možná o osudu pašeračky Terezy Hlůškové konečně rozhodne. "Další zasedání odvolacího soudu je plánováno na dnes, tedy 23. září. Vzhledem k počtu projednávaných kauz v tomto dni není jisté, zdali se dostane i na tento případ. Jednání soudu se zúčastní i náš konzul," vyjádřila se vedoucí Oddělení komunikace s médii ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.