Pašeračka Tereza stráví Vánoce za mřížemi: Zažádala si o udělení milosti, uvedla mluvčí ministerstva

Češka Tereza H. v Pákistánu
Češka Tereza H. v Pákistánu
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2020

Tereza Hlůšková (24) je Češka, která byla zadržena na pákistánském letišti kvůli pašování heroinu. Její případ se řeší v tuzemských i zahraničních médiích a v současné době mladá žena čeká na vyřízení odvolání, které podala. Pro ŽivotvČesku.cz uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničí, jak to aktuálně vypadá s jejím soudem.

Příběh Terezy Hlůškové začal na začátku roku 2018, kdy u ní celníci na letišti v pákistánském Láhauru objevili devítikilovou zásilku heroinu. Dívka byla zadržena a na jaře 2019 si vyslechla verdikt soudu, který rozhodl o odnětí svobody na téměř devět let v tamním vězení Kot Lakhpat. Dlouhé měsíce strávila dívka v hrozných podmínkách, ale naději viděla v odvolání, které podala proti rozsudku.

Situace v Pákistánu je však vyhrocená kvůli epidemii koronaviru, který působí nemalé problémy ve všech oblastech. Pákistánský ministerský předseda Imran Chán (67) se rozhodl k udělení velkého množství amnestií, aby se předešlo přeplněným věznicím a Terezin případ měl být v řešení. Mladá dívka doufala, že se na Vánoce vrátí domů a noční můra konečně skončí. Ale ke šťastnému konci nedošlo.

"Stále čeká na datum odvolacího soudu, nebyl stanoven termín. Jsme s ní nadále v kontaktu, snažíme se jí pomáhat, jak to jen jde. Předávají se jí balíčky od rodiny. Komunikujeme i s jejím právníkem, ale v tuto chvíli je pákistánský soudní systém zavalen případy, protože už před časem rozhodl o tom, že se musí prioritně odbavit starší případy," uvedla pro ŽivovČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Zažádala si také o udělení milosti a tam nemáme v tuto chvíli vůbec žádné informace, jak to probíhá," dodala pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Štíchová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.