Reklama:

PCR testování je špatné. Dokud budeme testovat, tak virus budeme pořád nacházet, říká primář Miloš Bohoněk

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2021

V České republice vrcholí debata o uznávání protilátek při tzv. bezinfekčnosti. Primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz řekl, že pojem bezinfekčnost je zavádějící a zamyslel se nad tím, proč se v případě Sars-Cov-2 nehodnotí význam postinfekční imunity. Primář také nepovažuje paušální PCR screening za vhodný. "Je to tak, že dokud budeme testovat, budeme pořád virus nacházet. Nikdy ale nevíme, co přesně ten nález znamená - zda je to mrtvý virus či živý virus, vyšetření také platí pouze v daném okamžiku, narozdíl od protilátkového testu. U protilátek vím, že když je mám, tak je budu mít minimálně několik měsíců nebo let," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pane primáři, v jaké fázi boje s virem SARS-CoV-2 nyní podle Vás jsme a co očekáváte od podzimu?

Reklama:

Je to epidemiologická otázka, mohu se vyjádřit částečně jako lékař s určitou nemalou klinickou praxí a pak také jako vedoucí klinických laboratoří. Můj osobní názor je takový, že jsme z celé věci již dávno venku. Mohou za to dva faktory - významné přirozené promoření, které Česká republika absolvovala loni na podzim a na jaře, druhá část lidí je pak proočkována. Velká část lidí má obojí - promoření i očkování. Myslím si, že naše populace je velmi dobře připravena na další vlny, pokud nepřijde nový virus.

Dokončené očkování má zhruba 5,6 milionu lidí. Podle oficiálních statistik nemoc covid-19 prodělalo téměř 1,7 milionů Čechů. Další lidé nemoc prodělali, ale jsou mimo statistiky. Hovoří se o tom, že očkování či protilátky po prodělané nemoci může mít dohromady až 9 milionů Čechů. Jak vnímáte debatu o uznávání protilátek při prokazování tzv. bezinfekčnosti?

Nejprve je nutné dát do uvozovek pojem bezinfekčnost. Bezinfekční není nikdo, kdo se setkal s infekcí, ani kdo byl očkovaný. Co vždy platilo a pro mě osobně a velkou část mých kolegů je nyní velkým překvapením, proč u Sars-Cov-2 to jaksi oficiálně ztratilo význam, je postinfekční imunita, zajišťovaná protilátkovým testem. Dosud se vždy jakýkoliv potenciální infekt zkoumal vyšetřením protilátek. Najednou u SARS-CoV-2 by to nemělo platit... Z mého pohledu protilátkové testy platí obecně a tento virus, toto infekční agens, není jiné, než ostatní. Mám-li pozitivní test na protilátky, tak to znamená, že jsem infekci prodělal a že imunitu mám. Nebo jsem se nechal očkovat a mám vytvořené protilátky po očkování. Protilátkový test je rozhodně relevantní vyšetření a relevantní diagnostické kritérium, které platilo vždy.

Další otázkou, která rozděluje veřejnost, je testování hrazené z veřejného pojištění. Ministerstvo rozhodlo, že bude pokračovat i v září. Do kdy má podle vás být testování hrazené? Třeba až do konce roku? Nebo do konce epidemie?

Já jsem byl vždy velmi skeptický k systému screeningového PCR testování. Osobně si myslím, že paušální PCR screening je špatně. Z mého pohledu tedy ta vaše otázka na hrazení testu je irelevantní. Je to tak, že dokud budeme testovat, tak budeme pořád virus nacházet. Nikdy ale nevíme, co přesně ten nález znamená - zda je to mrtvý virus či živý virus, vyšetření také platí pouze v daném okamžiku, narozdíl od protilátkového testu. U protilátek vím, že když je mám, tak je budu mít minimálně několik měsíců nebo let. U PCR testování jsem ale pozitivní teď hned, zítra nebo už za hodinu pozitivní být nemusím a naopak. Mimo jiné záleží na tom, jak se odběr udělá, zda se odebírající personál »trefí« do části sliznice, kde se virová nukleová kyselina nachází. Screeningové PCR metoda je tedy z tohoto pohledu nesmysl, a dokud se bude testovat, tak se »virus« bude nacházet. A k tomu se pak logicky dál bude diskutovat, zda se to má platit či nemá platit. Je nutné si uvědomit, že veřejné pojištění jsou také naše peníze, také nejsou zadarmo. Prosté náklady na PCR test stojí 400 až 500 korun, to jsou náklady bez práce. Prosté náklady na protilátkový test stojí maximálně 200 korun. Jsou tedy minimálně poloviční, a přitom mají podstatně delší vypovídací hodnotu než PCR. Takže řeči, že při tlaku na protilátkové testy jde o byznys laboratoří, nejsou vůbec pravda. Je to zcela naopak, větším byznysem jsou ty PCR testy. Stačí připomenout, že od začátku tzv. pandemie SARS-CoV-2, se za PCR testy vydalo již vice než 10 miliard korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: