Reklama:

Peníze za dobu v karanténě. Tripartita jedná o příspěvku. Prosazuji, aby to bylo i pro OSVČ, říká Olga Richterová

Pirátská poslankyně Olga Richterová
Pirátská poslankyně Olga Richterová
Foto: Archiv Olgy Richterové
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2021

V současné době je hodně řešeným tématem motivační příspěvek, o kterém informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39). Chce prosadit to, aby lidé v karanténě dostávali pravidelný každodenní příspěvek v hodnotě 250 korun. Vláda s jejím návrhem v minulém týdnu nesouhlasila, ale v první únorový den o něm jedná tripartita. "Je dobré si uvědomit, že z 60 procent vyplácených od zaměstnavatele v případě karantény nevyžije celá domácnost," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz politička Olga Richterová (36).

Reklama:

Otázkou, na kterou zatím neexistuje jasná odpověď, zůstává motivační příspěvek pro osoby, které musí zůstat v karanténě. Nyní to funguje tak, že po dobu 14 dnů zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci 60 procent průměrné mzdy, pokud je nemocný nebo v karanténě. U vlády návrh ministryně Jany Maláčové, která prosazuje příspěvek 250 korun na den, který by se vyplácel osobám v karanténě, zatím neprošel. Jedná o něm tripartita.

Reklama:

Podle ministryně by mělo jít také o prostředek, jak lidi více motivovat k testování a uvádění kontaktů, se kterými přišli do styku.

"Vypadá to, že to bude málo. Není jasné, jestli to bude mít vliv na chování lidí. Osobně si přeju, aby něco bylo – je to lepší, než nic. Ovšem nemůžeme vědět, jestli to změní chování lidí, které už je zajeté v nějakých kolejích," řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ní je zásadní problém v tom, že za současných podmínek rodina, kde rodiče musí zůstat v karanténě, nemůže uživit rodinu.

"Většinou jdou do karantény oba rodiče. Je dobré si uvědomit, že z 60 procent vyplácených od zaměstnavatele v případě karantény nevyžije celá domácnost. Určitě je dobré dostat aspoň něco, nicméně je důležité říct, že to nebude pro OSVČ, pro živnostníky. Tím pádem to nebude mít ten kýžený dopad. Sama dlouhodobě prosazuji, aby to bylo právě i pro OSVČ," dodala Olga Richterová pro ŽivotvČesku.cz.

"Jsme si vědomi, že lidé jsou na pokraji finančních rezerv a nemají peníze. Jedná se zejména o rodiny s dětmi. Chceme místo všech zákazů a příkazů, které byly doteď, spíše motivovat. Cílem je, aby lidé, kteří přistupují k epidemii zodpovědně, nebyli finančně trestáni. Snažíme se najít cestu, jak se dostat z této situace ven," uvedla Jana Maláčová na tiskové konferenci.


Tripartita během krátké schůze nechválila žádný z předložených návrhů, ale dohodla se, že do konce týdne se shodne na jednom z nich.

Prvním návrhem je 250 korun na den po dobu maximálně 10 dní. Peníze by vypláceli zaměstnavatelé s tím, že si je budou posléze odečítat z odvodů na sociální pojištění.

Druhým je 500 korun na den jako u kompenzačního bonusu se stropem pro zaměstnance, kteří vydělávají méně. Ve výsledku nikdo nesmí dostávat celkově na nemocenské více, než vydělává.

Třetím je devadesátiprocentní nemocenská, ale efektivně ve výši 81 procent.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: