Penzijní spoření pravděpodobně nepůjde vybrat jednorázově bez sankce, ministři chystají změnu. Alena Schillerová to považuje za podivné
Komentář: Kabinet Petra Fialy chce přimět občany, aby se zajistili na stáří, a to tak, aby si více spořili. Zejména pak, aby své úspory nevybírali najednou, ale postupně - v měsíční rentě. Pokud by si peníze chtěl někdo vybrat jednorázově, přišel by o státní příspěvek. Portál Novinky.cz, který informaci zveřejnil jako první, zároveň uvedl, že by se to mělo týkat - podle ministrů - pouze nových smluv a stávající by měly zůstat nedotčeny. Novinku z dílny stávající vlády okomentovala pro ŽivotvČesku.cz bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO). Z jejích slov vyplynulo, že úprava pravidel jejím pohledem nevede k tomu, že by měla lidi motivovat.
Vláda dlouhodobě »dumá«, jak zefektivnit penzijní systém. "Tyto peníze mají sloužit k zajištění člověka na stáří," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), kterého citoval portál Novinky.cz. Podle něj současná možnost, že si lidé peníze vyberou jednorázově, a to kvůli nákupu nějakého zboží či služby, popírá podstatu penzijního spoření.
Zpravodajský web dále přiblížil, že s úpravou pravidel pro výběr kalkuluje jeden z pozměňovacích návrhů. Vláda normu poslala poslancům před prázdninami. "To, že si dnes drtivá většina lidí vybere peníze předtím, než jde do penze, úplně neodpovídá účelu, proč stát kdysi zavedl podporu důchodového spoření," sdělil v pátek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podotkl však, že není jednoduché měnit pravidla ohledně smluv lidem, kteří si spoří více než 20 let.
"Bavme se tudíž o nových smlouvách a o tom, jak motivovat lidi, aby úspory více využívali jako rentu, ne jako jednorázový příjem těsně před tím, než odejdou do penze," upřesnil Stanjura. Jeho slova potvrdil Jurečka. V současnosti se podrobnosti dopracovávají.
Podle Aleny Schillerové se vláda snaží pomalu »najíždět« na schéma, kdy si lidé částečně budou své penze řešit sami. "Vláda říká, že chce připravit důchodovou reformu, a domnívám se, že jedním ze zásadních pilířů bude forma, kdy si lidé budou přispívat sami. Stát by měl však maximálně motivovat lidi, aby si spořili, a jednou z motivací je státní příspěvek. Nakazovat a zpřísňovat podmínky... k čemu to povede? Lidé to zkrátka dělat nebudou, a to možná už z principu, kdy přicházejí o možnost svobodně se rozhodnout," zamyslela se bývalá šéfka financí v Babišově vládě a zároveň doplnila, že většina lidí by zcela jistě ráda naspořené peníze použila na stáří, jenže mnozí jsou vlivem toho, kdy platili drahé energie a inflace zacloumala s jejich rozpočtem, v nedobré finanční kondici. Výběrem úspor v jednorázovém schématu si pomáhají, aby si nemuseli příkladem půjčovat od bank či nebankovních firem za vysoké úroky a nedostali se do dluhové pasti a nepřišli příkladem o střechu nad hlavou.
"Nic bližšího o tom nevím, než co se psalo na Novinkách.cz. Podmínky návrhu neznám, což samo o sobě je smutné, a je to nějaké plácnutí do vody stávající vlády, kdy si něco »kuje« za zavřenými dveřmi a s opozicí to nekonzultuje. Je potřeba upozornit, že jen pocit, že »stoosmička« to prosadí, může mít jepičí trvání. A to z důvodu, že to, co je uvedeno v daném článku, tak by se týkalo jen nových smluv. Ani nechci dozírat následky, co by se stalo, kdyby se to mělo týkat i stávajících smluv. Doufám, že si to vláda nedovolí, protože v takovém případě bychom museli jako opoziční hnutí zvážit, zda bychom se obrátili na Ústavní soud. Nicméně, pokud by šlo pouze o nové smlouvy, tak nejpravděpodobněji půjde o období, kdy už pětikoalice ve vládě nebude, proto nekomunikovat to s opozicí je čiré bláznovství a návrh, tak jak jsem se o něm dočetla, ho považuji za podivný," dodala Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.