Perla ze Superdebaty: Pane Havlíčku, vy se celý třesete a kroutíte, rýpnul si Fiala

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2024

Komentář: Poslední velká televizní debata před volbami do Evropského parlamentu přinesla voličům několik poměrně kuriózních momentů. V televizním souboji, který odvysílala v přímém přenosu Česká televize, se střetli předsedové parlamentních stran a hnutí. Debatovalo se vážně, skákalo se do řeči, obviňovalo se, ale také se objevilo několik poměrně komických momentů. Příkladem premiér Petr Fiala (ODS) vtipně hodnotil »řeč těla« lídra stínové vlády Karla Havlíčka (ANO), čímž mu zároveň i vracel některé humorné verbální výpady. Redakce ŽivotvČesku.cz zařazení relativně »vtipných prvků« politických špiček do Superdebaty vnímá jako odlehčení od vážných témat a osobních soubojů, kterých bylo během přímého přenosu požehnaně.

V rámci Superdebaty se řešilo několik důležitých témat jako Green Deal, vztahy národní a unijní politiky, migrace či pomoc Ukrajině.

Největší »verbální perly« se objevily mezi Fialou a Havlíčkem. A tak už během tématu, kdy se řešil takzvaný Green Deal neboli Zelená dohoda pro Evropu, bylo »veselo«.

"My děláme kroky, které ten Green Deal udělají takový, aby nepoškozoval lidi," uvedl Fiala. Lídři vládních stran poukázali na to, že klimatický zákon připravila a prosadila Babišova vláda. Havlíček vyčetl současnému kabinetu mimo jiné to, že umožnil budoucí zákaz výroby aut se spalovacími motory.

"Vy jste mimořádný manipulátor a taky lhář," reagoval Fiala na výtky Havlíčka, podle něhož by se měl současný premiér uklidnit.

Jenže tím to neskončilo. Fiala ještě Havlíčka humorně torpédoval, když ho zhodnotil tak, že »je neklidný a nervózní a celý se třese a kroutí«, jak ukazuje níže video z debaty.

Ale ani Havlíček si nenechal vyloženě nic líbit, což Fiala poznal ve chvíli, kdy se vládní představitelé shodli na tom, že by chtěli v Evropské komisi obsadit ekonomický resort. V ten moment Havlíček začal tvrdit, že post eurokomisaře by nejlépe »seděl« Fialovi.

"Měl bych řešení a nemyslím ho ironicky. Já si myslím, že nejlepším kandidátem na post eurokomisaře by byl pan premiér Fiala. Zaprvé by získal velmi silný komisariát, myslím to zcela vážně. Za další jsem přesvědčen, že jemu by ta práce seděla daleko lépe z manažerského úhlu pohledu. On není schopen pracovat zde v rámci velkého stresu, v rámci krizového scénáře, který musí dnes a denně zvládat. V EU by mu to sedělo, možná by to pomohlo i ODS v rámci budoucího řešení," uvedl Havlíček s tím, že by pravděpodobně padla vláda, na druhou stranu by to přivítali jeho pohledem občané.

"A vy byste měl super post na dalších pět let," podíval se Havlíček na Fialu vyloženě s úsměvem na tváři. "A myslím si, že byste tam mohl zastat poměrně slušný kus práce," dodal Havlíček. Fiala na jeho slova reagoval klidně a nijak jinak než rovněž s úsměvem, kdy uvedl, že slova Havlíčka jsou důkazem, že se ho ANO bojí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.