Pět let svobody Jiřího Kajínka jako ráj: Včera jsem byl ve třech obchodech a v každém se se mnou někdo chtěl vyfotit, těší se z popularity

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Se svolením Jiřího Kajínka
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2022

Na doživotí za nájemnou vraždu dvou lidí, k níž došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory, byl v roce 1998 odsouzen Jiří Kajínek, který se stal nejznámějším českým vězněm. Nikdy nepřestal bojovat o své očištění a nakonec byl 23. května roku 2017 propuštěn na základě prezidentské milosti za velkého zájmu veřejnosti. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak se mu momentálně žije. "Ještě stále mě poznávají lidé v obchodech a chtějí se se mnou vyfotit, což je zajímavé. O slávu se totiž sám vůbec nijak nesnažím," uvedl.

Od propuštění Jiřího Kajínka z věznice uplynulo již pět let. 23. května 2017 na něj před branami věznice čekaly nejen davy novinářů, ale také řada fanoušků, kteří jsou přesvědčeni, že vše na něj bylo »ušité«. A přestože dnes již muž, který v době svého propuštění zaujal národ také svítivě zeleným nátělníkem, žije poklidným a řádným životem, lidé jej na ulici poznávají stále.

"Je zajímavé, že to po těch pěti letech stále neodeznělo. Zrovna včera jsem byl ve třech obchodech a v každém se se mnou někdo chtěl vyfotit. Je to sice zvláštní, ale pokud jim to udělá radost, tak jim rád vyhovím. A oni jsou pak rádi, protože kdejaká pseudocelebrita se zachová hrozně arogantně a ty fanoušky odmítne," popsal projevy své popularity pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek.

"Na svobodu jsem si vlastně nijak zvlášť zvykat nemusel, protože to bylo, jako když přijdete z pekla do ráje. A ta změna byla taková radost, že jsem do toho okamžitě vplul. Život je krásný a svoboda také. Je škoda, kolik lidí si to neuvědomuje a zbytečně se nervuje a život si kazí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek, který si momentálně užívá poklidného důchodu se svou partnerkou, psycholožkou Magdou Gubovou (68), o které mluví s úctou jako o paní doktorce.

V současnosti Jiří Kajínek žije z »renty«, jak říká svým úsporám, ke kterým přišel ještě před svým uvězněním a o jejichž původu taktně mlčí. Přece jen ale nezahálí - již na Vánoce totiž plánuje vydat další knihu. "Měla by vycházet z mé předchozí knihy »Můj život bez mříží« a momentálně už jednáme s nakladatelem. Času na to moc není, nějak to utíká, a tak to bude hodně práce," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek své další plány.

Na doživotí za nájemnou vraždu dvou lidí, k níž došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory, byl v roce 1998 odsouzen Jiří Kajínek. Podle pravomocného rozhodnutí zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Vojtěch Pokoš, druhý bodyguard, který útěk přežil, označil za střelce Kajínka. Ten však dodnes trvá na tom, že na daném místě vůbec nebyl a byl odsouzen nespravedlivě.

Z nechvalně proslulé věznice na Borech, kde měl strávit za mřížemi zbytek života, se mu v roce 2000 podařilo uprchnout a přes měsíc se skrývat na svobodě. Poté byl ale dopaden. Roky se snažil o prokázání své neviny, ale neúspěšně. Nakonec se na svobodu dostal na základě prezidentské milosti, kterou mu udělil Miloš Zeman (77) na základě toho, že podle něj stále existují pochybnosti o Kajínkově vině.Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.