Reklama:

Pětikoalice je vláda slepenců, personální obsazení mě opravdu děsí, hodnotí šéf Přísahy Robert Šlachta

Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2021

Nová vláda ve složení pětikoalice, která byla úspěšná v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny – to je výsledek dohody trojkoalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Starostů a nezávislých (STAN) s Českou pirátskou stranou. Podle předsedy občanského hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50) je to vláda, která je ohrožená svojí nestabilitou. "Obávám se, že čím více je tam koaličních partnerů, tak tím je menší možnost dělat nějaké zásadní reformy. Když se pak podívám na personální obsazení, tak to ve mně vyvolává opravdové zděšení," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vítězná koalice SPOLU, která vzešla z parlamentních voleb na začátku října, obsadí premiérský post – ten připadne Petru Fialovi. Stejně tak získá funkce šéfů rezortů zdravotnictví, financí, práce a sociálních věcí, životního prostředí, dopravy, kultury, obrany a zastoupí také vedení ministerstva pro vědu, výzkum a inovaci a ministerstvo spravedlnosti. Celkem bude mít ve svých řadách tedy deset ministrů. Koalice PirStan bude mít své zástupce v čele sedmi ministerstev (z nichž tři budou přidělena České pirátské straně a čtyři pak STANu) - školství, vnitra, průmyslu a obchodu, zahraničí a také budou mít ministra pro evropské záležitosti, místní rozvoj nebo pro legislativu.

Podle předsedy Přísahy a bývalého elitního policisty Roberta Šlachty, jehož hnutí skončilo těsně před branami Poslanecké sněmovny se 4,68 procenty (v přepočtu 251 562 voličskými hlasy), se jedná o velmi nestabilní vládu, které nedává moc šancí.

Reklama:

"Pro mě je důležitá jedna věc, naše republika potřebuje hodně zásadní reformy a to nejen ohledně financí, ale i důchodové reformy nebo soudní reformy. Za mě je tam pět »slepenců« a každý z nich je názorově úplně rozdílný. Co jen sleduju v médiích ohledně programového prohlášení, tak se tam žádná velká reforma určitě nepopisuje. Obávám se, že čím více je tam koaličních partnerů, tak tím je menší možnost dělat nějaké zásadní reformy. Nedovedu si představit v soudnictví nebo vůbec v justici, jak se třeba dohodnou na novele trestního řádu, který se od roku 1961 pouze novelizuje. Tam je nutná shoda ohledně dokazování, absolutně netuším, jak se třeba Piráti domluví s ODS," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud jde o některé poslance ve vládě, nemá z jejich působení a práce vůbec dobrý pocit.

"Když se pak podívám na personální obsazení, tak to ve mně vyvolává opravdové zděšení. Zejména pan Stanjura ze strany ODS, protože nejde o žádné odborníky. Spíše jsou to ti staří kádři a připadá mi, jako bych se vracel zpátky do 90. let. Jestli pan Blažek bude na ministerstvu spravedlnosti… tak to je vážně trochu děsivé. Co se týká pana Fialy jakožto premiéra, tak by si lidé měli vzpomenout, co všechno sliboval. Jak ušetří 100 miliard, postaví 40 tisíc bytů, má řešení na covid a podobně. Občané by měli sledovat, co z toho pan Fiala vlastně splní a nesplní. Premiér by měl mít tvrdou ruku, což bude hodně potřeba. Jak zatím vystupuje, tak se obávám, že tvrdou ruku rozhodně nemá," dodal šéf pokračující Přísahy a v letech 2008 až 2016 ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: