Pětikoalici spojuje nenávist k Babišovi, říká Alena Schillerová. Popsala, proč se nepodařilo svrhnout vládu

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2023

Opozici se ani na druhý pokus minulý týden v noci na čtvrtek nepodařilo ve Sněmovně svrhnout vládu premiéra Petra Fialy (58). Proti vyslovení nedůvěry vládě hlasovali poslanci všech pěti koaličních stran. Návrh podpořili jen poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL,TOP 09 a Pirátů tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory. Debata zabrala dva jednací dny a celkově trvala více než 25 hodin. Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se sněmovního jednání o nedůvěře vládě neúčastnil a nedorazil ani na hlasování. Pro ŽivotvČesku.cz nyní promluvila někdejší ministryně financí předchozí vlády Alena Schillerová (58), která popsala, proč z jejího pohledu pokus o svržení vlády nedopadl dle představ opozice.

Hlasování o nedůvěře kabinetu vyvolali v době prezidentských voleb poslanci hnutí ANO. Zdůvodnili to tím, že koalice před dvěma týdny neumožnila projednání opozičních témat na schůzi Sněmovny. Vládní politici postup ANO spojovali s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Babiše.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová nyní vysvětlila, proč podle ní tento pokus o změnu nedopadl pro opozici kladně. "To je úplně jednoduché. Protože pětikoalici drží u moci chuť vládnout, mít svoje teplá místa, mít moc. Mají společnou nenávist k Babišovi jako takovému, protože jinak je nespojuje vůbec nic, to jsou naprosto odlišné subjekty," popsala svůj úhel pohledu pro ŽivotvČesku.cz.

Pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 81 přítomných poslanců ANO a SPD. Proti bylo 102 přítomných zákonodárců pěti koaličních stran. Ostatních 17 poslanců bylo omluveno, z toho 11 z opozičního a šest z koaličního tábora. K tomu, aby kabinet padl, by se musela pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Výsledek předem očekávali politici jak z koalice, tak z opozice.

"My samozřejmě víme, že máme jako opozice pouze 92 hlasů proti 108, to ale neznamená, že budeme mlčet. Víme, že vláda by byla nejraději, abychom se zařídili podle toho, co nám doporučila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, tedy abychom seděli v koutě a šoupali nohama," uvedla Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že to ale opozice určitě nemá v úmyslu.

Současnou vládu Alena Schillerová považuje za zcela nekompetentní a neschopnou jednat. Vyčítá jí zvlášť otázky ohledně zdravotnictví. Například to, že v Česku chybí některé léky - antibiotika nebo léky na bolest pro děti. Zmínila také sociální problémy, jako jsou neustále se zdražující energie, které mnohé domácnosti nyní zvládají platit jen s velkými obtížemi.

"Tato vláda nic nedělá. Neumím si představit, že by Babiš byl premiérem a okamžitě by neřešil třeba nedostatek léků," uzavřela někdejší správkyně státní kasy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.