Petr Arenberger končí jako ministr zdravotnictví, vrátí se Adam Vojtěch. Je to tragikomické, říká politolog

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) po jednání v Bruselu oznámil, že Petr Arenberger (62) končí ve funkci ministra zdravotnictví a svou rezignaci oznámí v úterý dopoledne při tiskové konferenci. Na post se má vrátit Adam Vojtěch (34), který pozici složil v září 2020 a od té doby měl tři nástupce. "Představa, že začnu výměnou Vojtěcha a skončím u Vojtěcha, je neuvěřitelně tragikomická. Je dobré říct, že Adam Vojtěch rozhodně nebyl katastrofální ministr," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Premiér Andrej Babiš řekl, že dnes rezignuje ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se ministr k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

"Je to trochu personální zoufalství, to se dá říct jednoduše. Vrátit se k ministrovi, kterého se před rokem zbavil, to se dá těžko nazvat jinak než řešením z nouze. Představa, že začnu výměnou Vojtěcha a skončím u Vojtěcha, je neuvěřitelně tragikomická. Je dobré říct, že Adam Vojtěch rozhodně nebyl katastrofální ministr, ale z vlády odešel poté, co se dostal do silného konfliktu s premiérem, kdy on mu neustále zasahoval do jeho představy, jak mají být řešena koronavirová opatření. Představa, že se Andrej Babiš vrátil k ministrovi, se kterým byl velmi nespokojený a ministr sám odešel proto, že své nápady nedokáže představit, je svým způsobem neuvěřitelně bizarní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k návratu Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví politolog Lubomír Kopeček.

O tom, že Arenberger z postu ministra zdravotnictví odstoupí, se spekulovalo už několik dní. Až do úterý ovšem nebylo známo, kdo se stane novým ministrem zdravotnictví a odborníci nepočítali s variantou, že by se na pozici vrátil někdo z jeho předchůdců.

"Pan premiér loví kandidáty na ministra zdravotnictví trochu jako králíky z klobouku. U výběru ministra zdravotnictví, stejně jako u výběru dalších ministrů za ANO neexistuje to, co je běžné u jiných stran. To jest, že strana má odborné zázemí, ze kterého vybírá. V případě ANO to funguje tak, že pan premiér hledá ve vodách mimo vlastní stranu někoho, kdo mu přijde na tu funkci vhodný, aniž ten člověk má za sebou nějaké politické zkušenosti či známější minulost. Výsledek potom může být to, co máme s ministrem zdravotnictví teď, to je člověk, na kterého se po nástupu do funkce provalí velký počet problémů," řekl před zveřejněním informace o návratu Adama Vojtěcha pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Kopeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.