Petr Fiala bojuje s prezidentem o Lipavského. Bývalý premiér Jiří Paroubek otevřeně řekl, jak by těžkou situaci řešil on

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) chce jmenovat kabinet Petra Fialy (57), ale bez Jana Lipavského (36), který podle hlavy státu není kompetentní a vzdělaný natolik, aby mohl vykonávat funkci ministra zahraničních věcí. Petr Fiala na Lipavském ale trvá a prezidentovi hrozí kompetenční žalobou. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil Jiří Paroubek (69, který byl premiérem od dubna 2005 do září 2006. "Situace je podle mě nyní napjatá zbytečně," myslí si bývalý předseda vlády.

Přes Lipavského nejede vlak, oznámil prezident s tím, že kandidát České pirátské strany Jan Lipavský není kompetentní ministerstvo zahraničí vést. Prezidentovi odpůrci zdůrazňují, že ani tak nejde o kompetenci a vzdělání, ale Jan Lipavský se s hlavou státu rozchází v pohledu na Rusko, Čínu i Izrael. To jsou oblasti, ze kterých prezident ustoupit nechce.

Jmenovaný premiér Petr Fiala, který ale nemá vládu, proto v demisi dál vládne Babišův kabinet, nehodlá hledat na ministerstvo zahraničí nové jméno a na Lipavském trvá s tím, že pokud prezident nevyhoví, chce podat kompetenční žalobu. S takovým postupem souhlasí i kolegové z koalice SPOLU Markéta Adamová Pekarová (37) a Marian Jurečka (40). Také předseda České strany pirátské Ivan Bartoš (41) opakovaně uvedl, že strana na Lipavském trvá.

V pondělí má proběhnout další jednání mezi prezidentem a Petrem Fialou. Bývalý premiér Jiří Paroubek designovanému premiérovi doporučil, aby prezidentovi ustoupil. Pokud bude podána kompetenční žaloba, muže Ústavní soud problém řešit i několik měsíců, v takovém případě by dál vládl kabinet Andreje Babiše.

"Nevím, zda Petr Fiala je nucen žalobu podat. Já si myslím, že by měl spíše uvažovat o nějakém jiném přístupu a Lipavského vyměnit, na tom nic není. To, že ten člověk nemá žádnou zvláštní kvalifikaci, je zřejmé. Z toho by měl designovaný premiér vycházet. Předseda Ústavního soudu již sdělil, že rozhodování by nebyla záležitost na pět hodin, ale na pět měsíců. I z tohoto hlediska by bylo dobré mít na tomto místě nějakého jiného ministra než toho, kterého prezident nejmenuje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek. Je přesvědčen, že Petr Fiala by měl s hlavou státu hledat dohodu.

Petr Fiala a jeho koaliční partneři před víkendem ale zopakovali, že žalobu chtějí podat i kvůli tomu, aby se rozhodlo provždy směrem k budoucnosti a už nikdy nebylo třeba řešit otázku, zda je prezident automaticky povinen návrh premiéra stvrdit, či může některá jména odmítnout, jako předvedl Miloš Zeman.

Jiří Paroubek v podstatě Petru Fialovi doporučil, ať zváží, zda chce vládnout, nebo chce měsíce čekat na rozsudek Ústavního soudu.

"Vhodné by bylo, aby si vláda našla jiného člověka a jelo se dál. Teď je to ve fázi, kdo si »namrská více gatě« a to si nemyslím, že je vhodné. Prezident rozumně sdělil své námitky, řekl, že je má i k jiným ministrům, ale nebude je uplatňovat. Kdybych já byl na místě premiéra, byl bych šťasten, že budu mít včetně své osoby ve vládě sedmnáct lidí a přišel bych s jiným jménem," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, podle kterého není vhodné, aby se situace dál eskalovala. Petra Fialu také upozornil, že vlastně není stále premiérem na sto procent, protože mu chybí vláda.

O tom nedávno hovořil pro ŽivotvČesku.cz také politolog Josef Mlejnek, který upozornil na to, že Česko má nyní dva premiéry - jeden je v demisi s vlastně nemá mandát dál vládnout, druhý premiér nemá vládu a vládnout nemůže.

"Premiér se nejdříve opravdu musí stát premiérem, aby mohl něco podávat. Premiérem tedy je, ale nemá vládu, to je složitá situace. S vládou se musí usnést a teprve pak může žalobu na prezidenta podat. Pokud předseda Ústavního soudu řekne, že bude trvat pět měsíců, než to projedná, tak by asi bylo nejlepší se dohodnout. Bude mít sedmnáct lidí ve vládě, tak třeba pověří vedením ministerstva sebe či jiného ministra. Situace je podle mě nyní napjatá zbytečně. Hledají v tom problém někteří novináři a hledají v tom problém někteří politici a útočí na prezidenta, to je podle mě docela trapné. Měli by příště trochu uvažovat a navrhnout někoho, kdo má kvalifikaci k výkonu ministra zahraničí," dodal pro ŽivotvČesku.cz expremiér, který nabízel své služby uvadající ČSSD před říjnovými volbami a není spokojen s tím, kam to vedení sociální demokracie dopracovalo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.