Petr Fiala projevil stejnou míru citu jako Miroslav Štěpán v ČKD, ostře zhodnotila výroky ke stávce expertka
Komentář: Premiér Petr Fiala se po vzoru britské předsedkyně vlády Margaret Thatcherové rozhodl neustupovat tlaku stávkujících. Odborové vůdce k tomu obvinil z politických ambicí. Mediální analytička Irena Ryšánková považuje premiérův přístup za nešťastný. Pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že Petr Fiala projevuje k lidem stejnou míru citu jako komunistický boss Miroslav Štěpán před dělníky v ČKD v listopadu 1989.
Předseda pětikoaliční vlády Petr Fiala ve svém prohlášení ke stávce bránil konsolidační balíček, který zvedl ze židle odboráře a vyvolal protesty. Podle premiéra jde o nutné opatření. "Není kam ustupovat," sdělil Petr Fiala, který je optimistou, pokud jde o rok 2024. "Lidé uvidí, že ty věci fungují, že jsme zemi těmi krizemi provedli," uvedl. Kritickými slovy pak šéf kabinetu zamířil do řad odborářů. "Odborovým vůdcům nejde ani o úspory, ani o důchody, ale o vlastní politické ambice," nechal se slyšet předseda vlády, který tím odboráře ještě více rozlítil.
Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové nevolí Petr Fiala vůbec šťastnou taktiku. Premiérovy výroky považuje za ozvěnu prohlášení šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána, které zaznělo 23. listopadu 1989 v ČKD. "Ukazuje zhruba stejnou míru citu pro situaci jako před desítkami let komunista Miroslav Štěpán v ČKD. Fiala se neustále snaží protesty lidí shazovat výroky o politických ambicích. Ještě můžeme být vcelku rádi, že je neoznačil za lůzu," poznamenala analytička pro ŽivotvČesku.cz.
Miroslav Štěpán si v ČKD v listopadu 1989 vysloužil bouřlivé odmítnutí od dělníků, což bylo pro kovaného a sebevědomého komunistu mimořádně šokující. Lidé v ČKD tehdy reagovali především na tato slova Miroslava Štěpána: "V žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické, neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo."
Za chybu také považuje mediální analytička to, že Petr Fiala v den stávky odjel na jižní Moravu, místo aby situaci řešil v Praze. "Premiér odjel na jižní Moravu a předstíral, že žádná stávka není. To ale není řešení, řešení není ani schovávání se za výroky, že chce jednat, ale ne pod tlakem. On tu šanci na jednání ale už měl a pohrdl jí velmi okázale," podotkla Irena Ryšánková s tím, že lidé už nemají odkud brát sílu a prostředky.
Taktickým řešením by podle expertky bylo, kdyby premiér odvážně vystoupil před protestujícími. "Kdyby byl, jak říkával Mirek Topolánek, »chlap s gulama«, tak na tu demonstraci přijde. Nechá tam na sebe pískat, házet vajíčka, ale přišel by a pokusil by se vysvětlit, co vláda dělá a co dělá pro to, aby na »běžné lidi« tak strašně nedoléhalo to, co jeho vláda spustila," domnívá se Irena Ryšánková.
Odvahu opakovaně přijít mezi rozezlené odboráře měl v letech 2011 a 2012 tehdejší ministr financí a brilantní rétor Miroslav Kalousek, který se nezalekl ani nadávek a plivanců.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.