Petr Fiala se chová, jako by měl být premiérem až za 4 roky. Na veřejnosti za něj vystupuje divná žena z TOP 09, říká Robert Šlachta

Předseda a lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda a lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Koaliční smlouva je podepsána a o budoucím premiérovi už není pochyb. Stane se jím lídr vítězné koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Petr Fiala (57), kterého mnozí považují za správnou volbu. Podle předsedy občanského hnutí Přísaha a bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty (50) to zatím příliš nevypadá na to, že by se nastávající předseda vlády hodlal pevně ujmout své budoucí pozice. "Chybí mi u něj dravost a drive, jakožto budoucí premiér není příliš na očích. Vystupuje tak, jako by se jím měl stát až za čtyři roky a ne třeba za tři týdny," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku vládne zvláštní situace spojená s nástupem nové vlády a koncem té současné. Prezident Miloš Zeman (77) je zatím stále v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), a tak se hodně věcí zbrzdilo. Během dnešního dne má vláda projednat mimo jiné také současnou vážnou epidemickou situaci. Osobou, která je podle hlavy státu pověřena sestavením nové vlády, je budoucí premiér Petr Fiala, který se však podle bývalého elitního policisty a předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty v médiích nedostatečně prezentuje.

"Není to dlouho, co jsem mluvil s jedním politologem a podle něj se všichni hodně diví, že není nějak moc vidět. Třeba, že nezhodnocuje denní jednání do médií, neustále vystupuje na veřejnosti ta »divná žena« Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, ale on jakožto budoucí premiér není příliš na očích. Možná by bylo dobré znovu zopakovat, že tu máme vážnou situaci s covidem, která se neustále zhoršuje a nevíme, co bude dál. Chybí mi u něj dravost a drive, aby přišla občanům z jedné i z druhé strany nějaká pomoc. Podle mého názoru Petr Fiala vystupuje tak, jako by měl být předsedou vlády až za čtyři roky a ne třeba za tři týdny. Čili jeden premiér říká, já už končím a druhý zase, že to ještě nemá," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím vládne ve všem neskutečný chaos a nikdo nic pořádně neví, což osobně považuje za zásadní chybu.

"Petr Fiala se zatím příliš nechce ujmout situace, měl by více komunikovat, zatlačit »na pilu« a už teď převzít odpovědnost. Já samozřejmě vím, že ještě není oficiálně premiérem, ale už zanedlouho se jím stane a co bude dělat? Pořád všechno svádět na to, co jsme tu měli doteď? I tohle je pro mě ukazatelem skutečnosti, jaký může být premiér. Za mě považuji za velmi důležité, aby premiér byl hodně důrazný a měl ve věcech jasno. Naopak by neměl neustále dokola opakovat, že na sebe musíme být slušní. To chceme být přece všichni, ale nutný je důraz, tah na branku a nějak konečně začít," dodal pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta, jehož Přísaha skončila v říjnových volbách těsně před branami Sněmovny, ale i tak pokračuje dál. Směřuje do komunálních voleb a svou roli chce sehrát i v rámci prezidentské kandidatury.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.