Petr Fiala večer promluví k národu. Ohledně kauzy STAN říká s nadsázkou Roman Šmucler, že ČR je super země, zločiny se tady dělají v malých penězích

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Premiér Petr Fiala (58) přednese ve středu večer od 20:00 projev k národu, který odvysílá Česká televize, televize Nova, Prima a Český rozhlas. Bude se týkat aktuální politické a ekonomické situace. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Romana Šmuclera (52), prezidenta České stomatologické komory, který ohledně kauzy hnutí STAN přinesl pohled z jiného úhlu.

V době, kdy vrcholí přípravy na předsednictví Česka v Evropské unii, ovlivnila i celostátní politiku kauza údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Kvůli kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignoval ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Má to dvě roviny. Ukazuje se, že je to kauza relativně malých peněz. Co je hodně zajímavé, že se ukazuje, že nejde o obrovské hráče, kteří na jednu stranu přemýšlí, jak změnit svět a vydělat obří peníze, protože kauza je v relativně malých sumách. Docela dobrá zpráva by byla, kdyby policie zajistila maximálně lidi, kteří dělají zločiny v malých penězích, a ukázalo by se, že tam, kde jsou velké sumy, buď zločiny nejsou, nebo tam policie nehledá," zamyslel se politický komentátor Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Po úterním jednání koaličních lídrů Fiala řekl, že k větší rekonstrukci vlády není důvod a předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Kandidáta na ministra školství chce STAN představit do konce týdne.

"Zdá se, že v těch kauzách, kde se rozdělují stamiliony a miliardy, tak tam policie nic nezjistí. Takže se zdá, že největší zločin v Praze jsou úplatky v řádu stovek tisíc korun. Každý zločin má být potrestaný, ale neumím si odpovědět na to, zda ty zločiny jsou tady malé, tedy podobně jako v případě expremiéra Nečase, kdy ten zločin spočíval v nějakých nezdaněných kabelkách. Je to tedy tak, že pokud tohle jsou všechny zločiny v ČR, tak jsme docela super země. Nebo jestli policie hledá špatně, to těžko říct. Takže, že bych omdléval z toho, jaké masivní zločiny v kauze kolem STAN byly odhaleny, to ne. U STANu je smutné to, že před volbami se straníci chvástali, jak je ta strana velmi slušná a Babiš je zločinec, takže tohle je celkem morální rána a smutné je na tom to, že jde o malé částky, kvůli kterým se používají šifrované telefony a podobně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Víc než půl roku od jmenování řeší Fialova koaliční vláda kromě běžné agendy hlavně rostoucí inflaci, energetickou krizi či dopady války na Ukrajinu včetně přílivu uprchlíků.

Vláda se snaží zmírnit dopady prudkého nárůstu cen energií a pohonných hmot, podle opozice ale nedostatečně. Kabinet dnes mimo jiné probere návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu, který má domácnostem kompenzovat část nákladů na spotřebu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.