Petr Nárožný promluvil o koronaviru: Očkovat se nechám, je to v mém zájmu, říká

Herec Petr Nárožný se cítí ve svém věku covidem ohrožený, proto se nechá očkovat
Herec Petr Nárožný se cítí ve svém věku covidem ohrožený, proto se nechá očkovat
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2021

Kampaň ministerstva zdravotnictví kolem očkování je zatím rozpačitá, veřejnosti jdou příkladem hlavně známé osobnosti, které boj s koronavirem nepodceňují. "Očkovat se určitě nechám, je to v mém zájmu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz herec a moderátor Petr Nárožný (82).

Na konci roku 2020 Česká republika zahájila očkovací proces, který by ji měl vyvést z koronavirové krize. Politici i lékaři se shodují, že jiná cesta z doby »covidové« zřejmě není.

Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600.000, by mělo být hotové nejpozději v březnu. Médiím to v úterý potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty, a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti covidu-19 bude pro osoby nad 80 let spuštěn 15. ledna. Pro ostatní pak od 1. února.

"Dotaz na očkování považuji za soukromou věc, protože jde o zdravotní stav. Ale když vás to zajímá, tak se očkovat nechám. Bude mi 83 let, tak je to v mém vlastním zájmu. Až mě budou chtít očkovat, tak se nechám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Nárožný.

"Také se mě často ptají, zda se očkování bojím, tak říkám, že nebojím," dodal legendární herec, který zazářil v celé řadě českých i československých filmů.

Dříve narozená generace herců a zpěváků je očkování nakloněna. "Nechám se očkovat hned, jak to bude možné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz osmaosmdesátiletý herec a zpěvák Josef Zíma. Očkovat se nechá také herečka Jiřina Bohdalová (89). "Považuji to za jediný způsob, jak se z krize dostat," uvedla představitelka Fany či Nesmrtelné tety.

Poté, co bude od února spuštěn centrální rezervační systém, se budou moci zaregistrovat i lidé, kteří nepatří do rizikových skupin. Podle ministra Blatného budou do systému zařazeni s přiděleným termínem lidé, kteří projeví zájem o očkování, ale až poté, co budou přednostně naočkovány rizikové skupiny.

Systém bude podle ministra podobný jako rezervační web pro antigenní testování veřejnosti. Lidé budou muset uvést svůj věk, zaměstnání a případné onemocnění, kterým trpí a které je považováno za rizikové. Je to například cukrovka a vysoký krevní tlak. Pokud se budou ucházet o přednostní očkování, musí třeba potvrzením o zaměstnání nebo služebním průkazem doložit, že patří mezi prioritní skupiny, nebo budou muset přinést poslední lékařskou zprávu od svého praktika. Na základě vyplněných údajů jim bude přiřazena priorita, podle které se dostanou na řadu. Lidem také přijde potvrzovací e-mail nebo sms.

Pokud se lidé nedokážou zaregistrovat pomocí formuláře na webu, může to za ně udělat například příbuzný, praktický lékař nebo mohou zavolat na informační linku 1221.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.