Petr Pavel a Eva Pavlová: O manželství generála promluvil diplomat a jeho poradce Petr Kolář

Petr Pavel a Eva Pavlová
Petr Pavel a Eva Pavlová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2023

Čeští voliči budou dnes a v sobotu rozhodovat o tom, zda se čtvrtým českým prezidentem stane bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), nebo předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (68). Boj o Hrad není ale jen o tom nejvýznamnějším, tedy kdo se stane nástupcem Miloše Zemana (78), ale svou atraktivitu přináší i post první dámy, což je role s velkým neformálním vlivem. V případě zvolení generála by se jí stala jeho choť Eva Pavlová. O jejich manželství pro ŽivotvČesku.cz promluvil mezinárodně uznávaný a zkušený diplomat Petr Kolář (60).

Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23.000 hlasů. Prvně jmenovaného doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

Boj o Hrad neovlivňuje jenom samotné kandidáty, ale do jisté míry také jejich nejbližší. U generála Petra Pavla se na možnou roli první dámy připravuje jeho dlouholetá manželka Eva, s níž se poznal v armádě.

"Jsou to partneři, kteří si věří, jsou jeden druhému oddaní a zároveň jeden k druhému dokáží být kritičtí v té míře, která je pro každý vztah zdravá," uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který je zároveň poradcem Petra Pavla a působil jako velvyslanec ve Švédsku, Rusku, Irsku a USA.

Ohledně kvalit Evy Pavlové v roli první dámy nedávno pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář uvedl, že jde o ženu, která je nejen reprezentativní, ale i pracovitá. "Ohledně vašeho dotazu, jaká by byla první dáma, tak s klidným svědomím mohu říct, že úžasná. Je to člověk s přirozeným citem pro situaci, nikam se necpe, a když uchopí svou roli a povinnost, tak ji dokáže plnit stoprocentně. Je zvyklá být svému muži oporou nejen v soukromém životě, ale i v práci. Zkušenost má, zažila to s ním. To znamená, že jak v roli reprezentativní, tak i aktivní první dámy, pokud bude generál zvolen, má zcela jasnou představu, čemu by se chtěla věnovat v oblasti charity," odpověděl již dříve na dotaz redakce zkušený diplomat s tím, že pozoruhodné je spektrum charitativní činnosti, a to od nejmenších až po seniory, kterou manželka generála vnímá jako důležitou součást role první dámy.

Generál Petr Pavel se se svou ženou poznal na vojenské ubytovně v Prostějově. V minulosti Eva Pavlová přiznávala, že trne vždy, když manžel odjíždí do zemí, kde lidé přichází o život. Ve válce na Balkánu se však stal hrdinou.

V téměř 15.000 volebních místností může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Hlasovat by během dneška měli tradičně jak oba kandidáti, tak dosavadní prezident, předsedové vlády a parlamentních komor a šéfové parlamentních stran.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.