Petr Pavel bere prezidentský post jako službu, nechce být monarcha, říká Eva Holubová. Cení si na něm věcnosti i smyslu pro humor

Eva Holubová
Eva Holubová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2023

V Česku začalo druhé kolo prezidentských voleb. Voliči mohou vybírat mezi bývalým premiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem (68) a generálem ve výslužbě Petrem Pavlem (61). Právě druhého zmíněného kandidáta se rozhodla veřejně podpořit herečka Eva Holubová (63). "Myslím si, že z něj vyzařuje klid, který by hlava státu a jakýkoli politik měl mít," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Svou podporu se mu herečka, která si zahrála například ve filmech Pupendo nebo Cesta domů, vyjádřila hlavně na své sociální síti Instagram. Důvodů, které ji k tomu vedly, je celá řada, a tak se o některé z nich podělila s redakcí ŽivotvČesku.cz.

"Myslím si, že Petr Pavel by byl schopný a užitečný prezident, navíc se mi líbí, že z něj vyzařuje klid, který by jak hlava státu, tak ale i další politici měli mít. Také má na to dobré vzdělání, studoval King´s College v Londýně, v rámci NATO působil na vysokém postu, kde neplánoval bitvy, ale jednal diplomaticky s ostatními představiteli," vyjmenovala populární herečka klady prezidentského kandidáta, kterého si vybrala.

Generála Petra Pavla vidí jako člověka, který se na prezidentském postu bude řídit Ústavou, a oceňuje, že se jedná o nadstranického kandidáta, který byl nominován prostřednictvím podpisů, a tedy tu bude pro všechny občany.

"Kromě toho, jak jsem ho poznala, je to člověk, který velmi pečlivě volí slova, není užvaněný jako hádavá bába na trhu, ale naopak věcný, což se mi líbí. Když politik příliš mluví, hned začnu přemýšlet, co se mi asi snaží zatajit. A také se mi líbí jeho sice docela drsný, ale nijak netlačený smysl pro humor," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Eva Holubová, jaké klady podle ní generál Pavel má.

"Další věc je, že prezidentský úřad generál Pavel bere především jako službu, nesnaží se být vrchnost nebo monarcha. A také, a v tom mi připomíná Václava Havla, který neváhal s nasazením života jít do vězení za to, čemu věřil, tak Petr Pavel také nasazoval život v rámci vojenské služby," zmínila Eva Holubová událost, za kterou generál Pavel obdržel medaili Za hrdinství.

V lednu 1993 se účastnil mírové mise v tehdejší Jugoslávii, kde jeho jednotka při dobrovolné operaci pomohla zachránit přes 50 odříznutých francouzských vojáků z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty. Pavel za tuto misi obdržel nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání a později i nejvyšší státní vyznamenání, a to Řád čestné legie. Václav Havel mu následně udělil medaili Za hrdinství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.