Petra Martincová vzpomíná na Ladislava Potměšila: V Poldovi jsem ho milovala, ale na place se styděla

Herec Ladislav Potměšil
Herec Ladislav Potměšil
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Zpráva o úmrtí herce Ladislava Potměšila (†75) zasáhla také Petru Martincovou (52), která si s ním zahrála v komedii Byl jednou jeden polda. Tam ztvárnila policistku Boženku, která je do majora Maisnera po uši zamilovaná. Petra Martincová je manželkou režiséra Jaroslava Soukupa (74), který komedii režíroval. "Já v Poldovi hrála Boženku, která ho zbožňovala, takže jsem se ještě před ním styděla... Byla jsem mladá a toto ještě ten stud při natáčení umocňovalo," zavzpomínala herečka pro ŽivotvČesku.cz.

Filmový major Maisner nebo fotřík z Discopříběhu Ladislav Potměšil odešel po boji se zákeřnou chorobou ve věku 75 let.

"Dnes odešel milovaný táta, děda a přítel, co nezkazil žádnou srandu. Držíme jako rodina při sobě a jsem moc rád, že byl v posledních dnech právě rodinou obklopen. A zvláště chci ocenit úžasnou péči všech v nemocnici Motol a moc jim za to poděkovat," potvrdil smutnou zprávu pro ŽivotvČesku.cz syn zesnulého herce Jan Potměšil.

Zpráva silně zasáhla také herečku Petru Martincovou. "Musím říct, že mě to zaskočilo. Manžel to asi také netuší, ten z toho bude špatný," řekla pro ŽivotvČesku.cz s odkazem na režiséra Jaroslava Soukupa, který za populárními komediemi stojí.

"Pro mě komedie Byl jednou jeden polda byla prvním velkým filmem. Ladislav Potměšil a Rudolf Hrušínský v té době byli pro mě velké hvězdy. Já měla před ním velký respekt a vlastně i strach, aby bylo všechno v pořádku, abych na place nic nezkazila, byla jsem opravdu hodně nervózní," usmála se přes slzy žena, která v Poldovi hraje naivní a zamilovanou Boženku.

"Manžel Jiří Soukup vždy říkal, že si ho jako herce hodně vážil. On měl v sobě takovou lidskost, měl v sobě to čisté herectví podobně jako například Jana Hlaváčová či pan Hrušínský. Proto si myslím, že ty komedie typu Discopříběh mají lidé rádi, protože z toho filmu je to cítit. Když byl Discopříběh v kině, tak mně bylo nějakých dvacet let a byla jsem těžká intelektuálka, která chodila na Tarkovského a vlastně jsem tím opovrhovala... Po letech jsem se na to podívala a došlo mi, jak je to bezvadný lidský film. Jirka Soukup má cit při obsazování herců, geniálně vystihl tu jeho podstatu. Ladislav Potměšil dokázat hrát vážné role i komedie, myslím si, že hrát komedie je po herecké stránce to nejtěžší. Komediální roli umí zahrát málokdo, Ladislav to díky svému talentu a profesionalitě zahrál dokonale. Já v Poldovi hrála Boženku, která ho zbožňovala, takže jsem se ještě před ním styděla... Byla jsem mladá a toto ještě ten stud umocňovalo. Musím ale říct, že ta role je trošku jiná od reality, byl trošku introvertem a držel si lehce odstup, ale byl to člověk, který měl talent od pánaboha," přidala niternou vzpomínku manželka režiséra Jaroslava Soukupa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.