Reklama:

Petře, neztrapňuj nás před opozicí, pokáral Kalousek člověka, který dělá Fialovi sociální sítě. Vadí mu babišovská propaganda

Petr Fiala a Miroslav Kalousek
Petr Fiala a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2024

Komentář: Za první pololetí zaznamenal státní rozpočet schodek 178,6 miliardy korun, což představuje zlepšení oproti květnovým 210,4 miliardy korun. Informaci zveřejnilo ministerstvo financí v úvodu měsíce. Jde o výsledek, který sice je nejlepším hospodařením za posledních pět let, ale stále jde o pátý největší schodek v historii České republiky. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář Miroslav Kalousek, který se rozlítil nad tím, že oficiální účet premiéra Petra Fialy na sociální platformě X, který mu spravuje pravděpodobně někdo z jeho PR týmu, »neprezentuje pravdu ohledně slibu v rámci snížení zadlužení České republiky«.

Reklama:

Když redakce Miroslava Kalouska oslovila v kontextu jeho vyjádření na síti X, kde vyslal vzkaz premiéru Petru Fialovi, byl jiný než obvykle. Byl smutný z toho, že účet premiéra Petra Fialy na síti X »neříká křišťálovou pravdu, ale spíše jede v babišovské propagandě«.

Rozpočtové příjmy do konce června dosáhly 956,2 miliardy korun, proti loňskému prvnímu pololetí se zvýšily o 4,2 procenta. Pololetní výdaje byly 1,135 bilionu korun, meziročně vzrostly o 0,2 procenta.

Reklama:

Na konci června minulého roku dosáhl rozpočtový deficit 215,4 miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že tyto výsledky naznačují, že stát může dodržet plánovaný celoroční schodek ve výši 252 miliard korun, což považují za reálné i analytici.

Na síti X se průběžnými výsledky pochlubil účet premiéra Petra Fialy s komentářem: »Když jsme v roce 2021 přebírali vládu, slíbili jsme, že snížíme zadlužení naší země. A teď se jasně ukazuje, že se nám to daří plnit. K tomu zároveň rekordně investujeme do infrastruktury i naší bezpečnosti«.

A to byla slova, která nenechala v klidu bývalého šéfa státní kasy a komentátora Miroslava Kalouska. Reagoval ihned a bez pardonu. "Proboha, Petře, neztrapňuj nás zbytečně před opozicí. Nic z tohoto prohlášení není pravda: 1. Zadlužení nesnižujeme, zadlužení roste. 2. Tohle je po pěti letech první rozpočet, kde nejsou rozpočtovány žádné mimořádné výdaje (covid, energie...). O tyhle mimořádné výdaje je deficit nižší. Bohužel o nic jiného. Všechny vaše sliby, jak “to dáte po Babišovi do pořádku”, zůstaly nenaplněny. Strukturální problém zůstává pořád stejný, neudělali jste s ním nic," napsal.

V kontextu toho Kalouska redakce ŽivotvČesku.cz oslovila a ostřílený rétor a bývalý ministr resortu financí věc rozvedl. Vysvětlil konkrétně a bez nadbytečných diplomatických frází, tedy přímo, co ho vyloženě mrzí.

"Volič, který stávající vládu volil, tak může hledat pochopení, proč se jí nedaří plnit její sliby. Ne vždy se však vše podaří. Ale nemůžete mít pochopení pro to, když premiér tvrdí, že se to daří, a je to ve skutečnosti opačně. Obávám se, že člověk, který panu premiérovi píše na platformu X (spravuje jeho účet), nemyslím si, že to premiér dělá sám, že se zhlédl v propagandě Babiše, která se nestará o to, jak je to doopravdy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ důležité podle ní je, jak to před lidmi vypadá. Dle mého názoru to musí urazit každého voliče s IQ nad 70," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu.

"Jestliže totiž zadlužení země roste jak v absolutních číslech, tak i v relativním poměru HDP, zadlužení prostě roste, tak mě rozhořčí, když »premiér na síti X píše, že zadlužení se snižuje«. Je to přesně opačně. Nesnižuje, ono roste, a to v jakémkoliv ukazateli. Tohle mě prostě rozhořčí, protože to je v přirovnání, jako by říkal, že jde ze schodů, ale přitom šel do schodů. A mrzí mě to, protože to potom každý použije jako argument, že premiér neříká pravdu, je to totiž velmi průhledná nepravda," zdůraznil dále pro ŽivotvČesku.cz politický klasik.

Podle Kalouska jde po pěti letech o rozpočet, kde nejsou rozpočtovány žádné mimořádné a neopakovatelné výdaje. "Čtyři roky zpět rozpočtovány byly –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ať už jde o výdaje na covid, kompenzace energií a podobně. Toto je první rozpočet, který rozpočtuje jen pravidelné výdaje za veřejné služby, které jsme zvyklí každoročně »konzumovat«. A deficit je nejnižší za posledních pět let, protože je nižší o ty mimořádné výdaje, které poprvé po zmíněných pěti letech nejsou rozpočtovány. Ale bohužel o nic jiného. Strukturální problém, který vláda slíbila řešit, zůstává neřešen. A to je druhá věc, která mě bolí," doplnil.

Dále exministr vysvětlil, proč je důležité, aby lidé věděli, že nejde o dobrou bilanci. "Pokud totiž máme skutečně neudržitelný rozpočet a nic moc s tím neděláme, tak by to veřejnost měla vědět, protože pokud vláda říká: »Podívejte se, jak se nám daří to snižovat«, a není to pravda, tak ve veřejnosti vzniká pocit, že mít skoro 300miliardové deficity v normálních časech, kdy nejsou žádné mimořádné výdaje, že to je normální –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ že to je rozpočtově odpovědné a že není potřeba s tím něco zásadního dělat. Ale ono to není normální, ono je to velmi rozpočtově neodpovědné a je potřeba s tím něco zásadního dělat. Veřejnost by to měla vědět a měla by si to uvědomovat, protože samozřejmě bezbolestná léčba neexistuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: