Pevně veřím, že po Miloši Zemanovi na Hrad usedne žena, říká Robert Šlachta ohledně volby prezidenta. Promluvil o doufání

Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2022

Českou republiku čeká třetí přímá volba prezidenta na začátku příštího roku. Je ale zřejmé, že určité boje probíhají už teď. Jako největší favorité se zmiňují expremiér Andrej Babiš (67) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (60), kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili. V současnosti je ve hře také »těžká váha« Josef Středula (54), kterého do boje o Hrad nedávno »popostrčil« současný prezident Miloš Zeman (77). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu (50), zda by si na post hlavy státu netroufl. Odmítl takovou myšlenku, ale uvedl, koho by si uměl jako nástupce Miloše Zemana představit.

"Moje práce a místo je v Přísaze, ne na Hradě. Doufám, že příštím prezidentem nebo prezidentkou bude hlavně člověk, který dokáže přimět vládu konečně konat. Aby už začala řešit zásadní věci, které zasahují do života občanů České republiky. Zároveň musí nově zvolená hlava státu respektovat ústavu a být osobou, která stmeluje lidi, ne je naopak rozděluje. Ale jedno vím s jistotou, vítěze prezidentských voleb nečeká snadný úkol," uvedl zcela bez emocí Robert Šlachta na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Kandidátů je už v tuto chvíli několik a je jasné, že se svede pořádná bitva. Přesný termín vyhlašuje předseda Senátu nejpozději 90 dnů před volbami. První přímá volba prezidenta se uskutečnila v roce 2013 a další v roce 2018. V obou byl úspěšný současný prezident Miloš Zeman. Potřetí v řadě zvolen být nemůže.

Bývalý zkušený policista a v současnosti šéf hnutí Přísaha by si dokázal představit, že Miloše Zemana vystřídá zástupce křehkého pohlaví. "Popravdě pevně věřím, že to bude žena. V současné politice bychom to mezi těmi obrovskými »chlapskými egy« rozhodně potřebovali a byla by to vítaná změna," dodal s úsměvem Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert nebo teolog a mediální expert Ivo Mareš. Kandidaturu na prezidenta oznámil také bývalý rektor Univerzity Karlovy, lékař Tomáš Zima.

Spekuluje se také - viz výše - o expremiérovi Andreji Babišovi a generálu Petru Pavlovi - kandidaturu doposud oficiálně neoznámili. Hovořilo se také o bývalém ministrovi Miroslavu Kalouskovi, ten ale nakonec oznámil, že se do klání nezapojí. Před pár dny odstoupila i advokátka Klára Long Slámová.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů. Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.