Reklama:

Pietní místo pro Jeana-Paula Belmonda zaplavily pugéty květin a dojemná přání. Tady lidé říkají sbohem filmové legendě

Autor: ŽivotvČesku | Jean-Paul Belmondo
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2021

Světová kinematografie přišla v pondělí 6. září o legendárního francouzského herce. Jean-Paul Belmondo zemřel ve věku 88 let. Patřil k výjimečným talentům, ale i osobnostem, které ovlivnily několik po sobě jdoucích generací. Oficiální rozloučení na nádvoří pařížské Invalidovny proběhlo se všemi státními poctami, které mu právem náležely. Prázdno po něm zůstává nejen v srdcích jeho národa, ale celého světa.

Reklama:

Černým dnem filmu se stalo pondělí 6. září, kdy právní zástupce francouzského velikána Michel Godest oznámil smutnou zprávu o jeho úmrtí. Příčina smrti nebyla zveřejněna, ale bylo zřejmé, že v posledních letech Belmonda trápily různé zdravotní problémy. Na počátku milénia dokonce prodělal mozkovou příhodu. "Celá Francie upadla do smutku, i mě zasáhl žal. Viděl jsem v něm přítele, kterého si tolik lidí přálo," vyjádřil se se zármutkem Godest pro CNN.

Reklama:

Jean-Paul Belmondo se narodil do umělecké rodiny – matka Sarah Rainaud-Richardová pracovala jako malířka a otec Paul Belmondo se živil jako sochař. Přestože se slavný Francouz už jako dítě zamiloval do boxu, nakonec u něj dostalo přednost herectví. V roce 1952 se mu podařilo nastoupit na prestižní pařížskou konzervatoř, i když úspěch přišel až napotřetí. To však částečně předurčilo jeho následující roky, a také to, kam se za svůj život nakonec vypracoval.

Svým hereckým umem dokázal oslovit všechny diváky bez ohledu na věk. Stal se nezapomenutelným v mnoha rolích - například jako Bob Saint-Clare v akční komedii Muž z Acapulca, v dramatu U konce s dechem z roku 1960, zazářil také ve snímku Profesionál nebo v komedii Nenapravitelný. Stal se součástí nového francouzského filmového hnutí 50. a 60. let a ikonickou hvězdou hereckého světa. Ve své době působil také jako sexsymbol díky svému charismatickému projevu, mužné postavě a pronikavému pohledu. Někteří v něm viděli podobu například s Marlonem Brandem (†60) nebo Jamesem Deanem (†24).

Oficiální rozloučení s hereckou legendou, při němž nechyběly zasloužené státní pocty, proběhlo v pařížské Invalidovně - po čtvrtečním pietním ceremoniálu se tak celá Francie mohla rozloučit s mužem, který mnohé okouzlil, inspiroval, bavil a představoval pro ně pana herce, kterého milovali. V osobním životě byl Belmondo dvakrát ženatý a stal se otcem čtyř dětí – syna Paula (58) a dcer Florence (61), Stelly Evy Angeliny (18), Patricie (†36), jež tragicky zemřela při požáru.

V kostele Saint-Germain-des-Prés, který se nachází v centru Paříže, pak proběhl 10. září pohřeb francouzským národem přezdívaného Bébela za přítomnosti rodiny a nejbližších. Jeho tělo bylo spáleno a na významném pařížském hřbitově Cimetière du Montparnasse, kde spočívá hercův otec Paul Belmondo (†83), vzniklo na hrobě pietní místo, kam lidé nosí květiny a se vzpomínkou zapalují svíčky.

"Lidé se chodí poklonit památce na hrob otce Belmonda, protože sám herec ho zatím nemá. Jean-Paul Belmondo, Gérard Depardieu, Alain Delon a Jean Reno jsou osobnosti, které Francie nesmírně uznává a miluje," řekl jeden z pařížských fanoušků herce Ales Letool pro ŽivotvČesku.cz.

Hrob Jean-Paul Belmonda v Paříži
Hrob Jean-Paul Belmonda v Paříži
Foto: ŽivotvČesku
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: