Piráti a STAN byli první, kdo dal lidem naději, že tu Babiš nemusí být napořád, říká Vít Rakušan. Promluvil o superkampani

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny jsou téměř za rohem. Pokud by se konaly v červenci, tak by podle průzkumu agentury Median vyhrálo hnutí ANO s 26 procenty. Na druhém místě se umístila koalice Spolu s výsledkem 21,5 procenta. Překvapivě třetí by se umístilo uskupení Pirátů se STAN, které ale ztrácí jen 1,5 procenta. Podle šéfa hnutí Starostové a nezávislí Víta Rakušana (43) je mírný propad způsoben masivní dezinformační kampaní. Teď ale koalice odstartuje »superkampaň«, která bude zejména kontaktní. "Myslím si, že ve finále ještě nejsme. Teprve teď se bude řada věcí měnit pokud jde o volební průzkumy," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Poměrně velkým překvapením je koalice Spolu, která podruhé v řadě potvrzuje sesazení Pirátů se STAN z druhého místa. Stejný stav představil průzkum agentury CVVM, který byl zveřejněn 30. července. Vít Rakušan upřesnil, jakou optikou se na současné průběžné výsledky dívá.

"Na cílové rovince se bude řada věcí měnit. Na Slovensku měl vítěz před volbami o deset procent méně, než měl ve výsledku. Nechci říkat, že to tak bude, ale ani, že to tak nebude a určitě nechci nic bagatelizovat. Na druhou stranu říkám, že to nevnímám jako finále, naše kampaň bude gradovat, a lidi se většinou rozhodují v posledních 14 dnech. Průzkumy mohou napovědět. A průzkumy jasně říkají, že jsme jedním z těch uskupení, které ty volby může vyhrát," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí STAN.

Koalice Pirátů a STAN se propadla na třetí místo, její preference oslabily o 1,5 bodu na 20 procent. Podle agentury Median, která průzkum vypracovala, si koalice pohoršila i z hlediska potenciálu a volebního jádra.

"My jsme s Ivanem Bartošem nastoupili, když druhá koalice ani pořádně neexistovala a byli jsme první, kdo v lidech vzbudil naději, že Babiš tu nemusí být napořád, přineslo nám to hodně, pak se spustily hnojomety, obrovská dezinformační kampaň, to jsou objektivní fakta. A pokud jde o průzkum v červenci, tak asi jsme se moc tomu bránili. To teď napravíme a u nás začne kontaktní superkampaň. Volby chceme vyhrát, podporu máme slušnou. Také si uvědomuji, že před volbami se pozice budou střídat a naší superkampaní chceme zabrat a myslím si, že v září se rozhodne, kdo ze tří subjektů, mezi nimiž jsme, vyhraje," dodal pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik, který věří, že lidé chtějí měnit svou zemi k lepšímu, proto by se měli u volebních uren rozhodovat s rozumem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.