Piráti a STAN vedou v předvolebních průzkumech. Politolog popsal, co by mohlo po jejich výhře následovat

Se souhlasem Ivana Bartoše
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 23. 6. 2021

Z předvolebních průzkumů posledních týdnů vyplývá, že kdyby se volby konaly nyní, vyhrála by je koalice Pirátů a STAN. Dosud vládnoucí ANO za ní lehce pokulhává. Podle odborníka na politiku je ale jasné, že i kdyby koalice volby vyhrála, nemá zcela vyhráno. "Je pořád velmi nejasné, kdo bude sedět v příští Sněmovně. Je tu několik stran, které mají buď blízko k ANO, nebo mohou fungovat jako potenciální podporovatelé či případně i vládní partneři. To může potom v povolebním vyjednávání hrát poměrně důležitou roli a samozřejmě i při skládání vlády," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Už v říjnu se budou konat sněmovní volby a podle předvolebních průzkumů má velké šance na výhru koalice Pirátů a STAN. V závěsu za ní je obvykle strana ANO, případně koalice SPOLU. "Jsme v situaci, kdy do voleb zbývá ještě víc než tři měsíce. Je zjevné, že stávající podpora koalic se ještě bude vyvíjet," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Koalice v úterý upřesnila, z jakých jmen by v případě úspěchu ve volbách vybírala členy vlády. Kupříkladu ministryní práce a sociálních věcí by mohla být Olga Richterová, šéfem resortu financí Lukáš Wagenknecht a ministrem vnitra předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Výhra ve volbách by ale pro Piráty a STAN byla jen začátkem.

"I kdyby Piráti a STAN vyhráli, tak je pořád velmi nejasné, kdo bude sedět v příští Sněmovně. Je tu několik stran, které mají buď blízko k ANO, nebo mohou fungovat jako potenciální podporovatelé či případně i vládní partneři - ČSSD, KSČM, možná Přísaha, teoreticky je ve hře i Trikolora. Všechny tyto čtyři subjekty mají jistou větší či menší šanci, že se do Sněmovny dostanou. To může potom v povolebním vyjednávání hrát poměrně důležitou roli a samozřejmě i při skládání vlády," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog.

Generál Petr Pavel (60) je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb. Chce je ...

Podle odborníka dění po volbách ovlivní řada faktorů. "To, že Piráti a STAN volby vyhrají, není jednak jisté a také to nemusí být zásadní, může záležet i na dalších faktorech. Včetně třeba toho, kolik dostane hlasů koalice SPOLU a jak uspěje SPD, u které si dovedu představit, že by mohla vládu Andreje Babiše podpořit. Neříkám, že by byla vládním partnerem, ale platí, že by mohla fungovat jako podporující opoziční strana pro takovou vládu," uzavřel Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu