Piráti v předžalobní výzvě požadují omluvu od Andreje Babiše. Tak to ani náhodou, reaguje premiér

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2021

V pátek byla do rukou premiéra Andreje Babiše (66) doručena předžalobní výzva od České pirátské strany. Té se má omluvit za opětovné tvrzení, že její členové chtějí zdanit přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) dal předsedovi vlády čas do neděle. "Panu Babišovi jsme dali čas do konce týdne, aby se za lži omluvil a stáhl svůj lživý příspěvek na sociálních sítích," řekl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz. Premiér možnost omluvy ovšem rezolutně odmítá.

Piráti požadují omluvu od Andreje Babiše za jeho výroky ve Sněmovně a na sociální síti Twitter. Omluva má být veřejná a předseda strany Ivan Bartoš na ni počká do neděle. "To je dostatečná doba, aby mohl na naši výzvu reagovat. Věc jsme předali advokátní kanceláří a příští týden se dohodneme na dalším postupu," řekl předseda České pirátské strany pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér má na omluvu čas do zítřejšího dne, už dnes ale dal jasně najevo, že ji napsat ani zveřejnit nehodlá. "Jak určitě víte, Česká pirátská strana mě vyzvala k omluvě. Tak to ani náhodou," napsal Andrej Babiš na sociální sítě s tím, že se nemá zač omlouvat a Piráti to podle něj dobře ví.

Piráti se ohrazují tím, že mapování bytů, zdaňování přebytečných metrů a nastěhování migrantů do domácností v programu rozhodně nemají. "Je nepřípustné, aby sám premiér jednal jako dezinformátor. My děláme a chceme slušnou politiku, vedeme férovou předvolební kampaň. K tomu samému vyzýváme také ostatní. Této vládě jsme mnohokrát nabízeli pomocnou ruku, předkládali jí smysluplné návrhy, jednáme konstruktivně. Odmítáme ale tolerovat manipulaci s voliči a šíření poplašných zpráv," řekl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že proto byla premiérovi zaslána předžalobní výzva.

"Premiér lže, protože se bojí, že ztratí moc a peníze, které jeho firmy tahají z kapes českých daňových poplatníků. Vnímá, že ztratil důvěru lidí. Místo toho, aby pracoval na vyvedení země z krize, do které ji dostal, zahájil tuto negativní a ulhanou předvolební kampaň. Piráti se nebudou snižovat na jeho úroveň, ve volbách chtějí zvítězit pozitivní kampaní a prezentací svého kvalitního programu pro rozvoj Česka," vysvětlil předseda Pirátů.

Ivan Bartoš se ohradil i tím, že Andrej Babiš má dezinformace o Pirátech šířit dlouhodobě. "Vláda v čele s premiérem zcela selhala v boji proti koronaviru a ochraně našich obyvatel, stejně tak má na kontě celou řadu skandálů jako střet zájmů, obvinění z dotačních podvodů, tlak na státní zástupce a mnohé další. Místo přijetí odpovědnosti se Andrej Babiš snaží obviňovat ze svých selhání koalici Pirátů a Starostů a odvádět tak pozornost veřejnosti," dodala přední tvář České pirátské strany pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.