Pirátské koráby už nevyplují. Posádka kolem Ivana Bartoše se uvelebila v přístavu. Partu opouští její zakladatel
Komentář Jiřího Ovčáčka: Včera bouřliváci, nyní »kravaťáci«. Neotřelé a progresivní Piráty potkal osud podobných netradičních politických uskupení. Po vstupu do vlády vyprchalo ódium rebelství a zůstalo pragmatické souručenství ministerských úředníků. Košile je vždy bližší než kabát. A vlastně to nelze Pirátům vyčítat, je to pragmatické chování. Stejně tak ale není překvapivé, když pohodlíčko dráždí ty Piráty, kteří by rádi uchovali bývalý »drajv«. Zakladatel hnutí Jiří Kadeřávek už dokonce nad Piráty zlomil hůl.
"Spousta členů Pirátské strany má z politiky a z funkcí v politice osobní prospěch. Je tedy proti jejich osobním zájmům ve funkcích nebýt. Kdybychom nebyli ve vládě, tak nebudeme mít funkce politických náměstků. A z toho plynou příjmy a odměny," odůvodnil pro portál Novinky.cz zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek odchod z řad strany vedené Ivanem Bartošem.
Nu, jeden příběh končí a druhý ještě dobíhá. Piráti vstupovali do politiky v pozici jakési třetí síly. Ani ODS a ani ANO. Prostě sví, »šmrnclí« dávným levičáckým rebelstvím hlavních tváří hnutí. Kdysi proti systému, pak slib radikální změny systému, a nakonec pohodlné se usazení v systému.
Pirátům místo květin kolem uší narostly na krku kravaty a progresivní aktivismus začal vyprchávat jak pára nad hrncem. Ono to jinak ani nejde, vláda Petra Fialy se dá spíše svým étosem připodobnit k britským konzervativcům než jihoevropským bouřlivým levičákům.
Sen o přestavbě společnosti prostě skončil v ministerských kancelářích a limuzínách. Zůstalo pár provokujících pirátů a pirátek, kteří na síti dráždí genderovou teorií nebo jinými postmoderními výstřelky, ale nakonec zůstalo jen u drobných úspěchů. To samozřejmě neznamená, že progresivní prapor padl k zemi, jistě se objeví následovníci, kteří budou dostatečně »woke«.
Suma sumárům, ač si mnozí myslí opak, tichá a neokázalá taktika premiéra Petra Fialy je úspěšná. Obrušuje hrany výstřelků v pětikoalici, až mají Piráti kravaty utažené, že sotva dýchají. A konzervativní agenda se v České republice díky tomu drží. Vše vypadá jako určité drama, ale jde o normální politický vývoj.
A co s Piráty? Jistě dokončí svoji dějinnou úlohu v současné vládě. A pak budou se zatajeným dechem sledovat sčítání hlasů v parlamentních volbách. Možná i projdou. Bouřlivé časy ale už určitě zůstanou jenom vzpomínkou.
Pirátská strana (Česká pirátská strana) v datech
– Založení: Pirátská strana byla založena 19. dubna 2009.
– Ideologie: Strana je známá svou podporou digitálních práv, transparentnosti, přímé demokracie, ochrany soukromí, svobodného internetu a reformy autorského práva.
– Hlavní cíle:
– Zvýšení transparentnosti ve veřejné správě
– Posílení občanské participace a přímé demokracie
– Reforma autorského práva a patentového systému
– Ochrana soukromí a osobních údajů
– Podpora svobodného a otevřeného internetu
– Členství v mezinárodních organizacích: Strana je členem Evropské pirátské strany a mezinárodní Pirátské internacionály.
– Významné úspěchy: Pirátská strana dosáhla významných úspěchů v komunálních, krajských a evropských volbách. V roce 2017 poprvé vstoupila do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
– Lídři: Ivan Bartoš je dlouholetým předsedou strany, známý svým aktivním zapojením do prosazování pirátských hodnot a politik.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.